Nie trzeba nikogo przekonywać, że ciepłe jest dobre, a złe jest niedobre. To tak oczywiście mówiąc najbardziej ogólnie i nie wdając się w żadne szczegóły. Czasami może się nam nawet wydawać, że zimno jest korzystne, chociaż na dłuższą metę takiego prawdziwego przypadku nie znajdziemy.

Data dodania: 2014-02-14

Wyświetleń: 1175

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Znaczenie ciepła dla organizmu ludzkiego

Ciepło to jednak także niebezpieczeństwo przegrzania się i kilku innych nieprzyjemnych problemów. Trzeba się z nim obchodzić ostrożnie.

Ciepło w naszej biologii

Zacznijmy od tego, czym jest ciepło. Czujemy je jako przyjemną cechę przedmiotów albo jako przyjemny stan naszego ciała. Tak naprawdę jednak ciepło to właściwość atomów naszego ciała, które przyjęły odpowiednio dużą dawkę energii, by wpaść w silne drgania. Drgania silniejsze są cieplejsze, drgania słabsze są chłodniejsze. Mówimy tutaj oczywiście bardzo obrazowo i nienaukowo. Z naukowego punktu widzenia ważne jest, że wyższa temperatura powoduje wyższą reaktywność atomów, a tym samym większą zdolność naszego organizmu do przeprowadzenia wszelkiego rodzaju procesów biologicznych, które przecież u swoich podstaw mają zawsze jakiś proces chemiczny. Optymalna temperatura dla nas to 36,6 stopni Celsjusza, ale oczywiście nie jest ona taka sama w całym ciele.

Dystrybucja ciepła

Dystrybucją ciepła zajmuje się tak naprawdę nasz układ krwionośny, chociaż jest ono tworzone w każdej komórce w trakcie zachodzenia procesów metabolicznych. Problemy z krążeniem, ale też z układem nerwowym, mogą powodować niedokrwienność kończyn i spadek ich temperatury. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale też bardzo niezdrowe. Radzimy sobie z tym zazwyczaj poprzez różne kołdry, koce i tym podobne rzeczy, lecz trzeba pamiętać, że to nie one dają nam ciepło. One jedynie zatrzymują nasze ciepło własne. Jest to takie istotne, bo kiepska pościel może zatrzymywać też wodę, nie pozwalać naszej skórze oddychać i powodować więcej szkody, niż pożytku. Odnosi się to głównie do bawełny, która nie była w naturze odpowiedzialna za ciepło organizmu.

Wyroby z runa owczego, ale też z runa chociażby wielbłądów, to zupełnie inna kwestia. Pozwalają one na realną kontrolę naszego ciała dzięki temu, że wykorzystywane jest działanie naturalnego włosa do filtracji powietrza. Każdy dobry sklep z pościelą powinien posiadać na wyposażeniu odpowiednio duży wybór rzeczy, które odpowiadać nam będą pod względem właściwości termicznych, a przy okazji otrzymamy jeszcze wiele innych korzyści płynących bezpośrednio z właściwości runa wielu często nietypowych dla polskich warunków zwierząt.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena