Od zawsze synonimem bezpieczeństwa było “domowe ognisko”. Już w dawnych czasach ludzie gromadzili się wokół ogniska, żeby się tam ogrzać i pobyć z najbliższymi. 

Data dodania: 2015-08-17

Wyświetleń: 1022

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nic się nie zmieniło, dalej tego potrzebujemy. Dzisiaj jednak dzięki najnowszym technologiom, domowy kominek może być bardzo stylowy. Takie stylowe kominki nie muszą być wcale drogie.

Bogactwo dostępnych na rynku kominków umożliwia dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb. Jednocześnie, żeby dobrać jak najlepszy kominek powinniśmy przyswoić podstawowe informacje na teat rodzajów i zastosowań określonych konstrukcji.

Wybór pomiędzy konstrukcją otwartą a zamkniętą jest tak naprawdę pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, gdy budujemy wymarzony kominek. Modele otwarte bardzo przypominają prawdziwe ogniska, wielkie paleniska, które kiedyś służyły do ogrzewania i oświetlania domostw. Tworzą niezwykły klimat w domu. Niestety, nie jest to zbyt efektywne źródło ciepła. Wieczory przy takim kominku będą się więc wiązać z częstym uzupełnianiem opału. Nie trzeba chyba nawet dodawać, że generuje to duże koszty.

Z tego względu bardziej praktyczne są kominki zamknięte. Najważniejszym ich elementem jest wkład kominkowy, zasłonięty przeszklonymi drzwiami. Jest to kominek bardziej bezpieczny niż model otwarty, a jego efektywność spalania jest bardzo wysoka - wynosi nawet do 70%. Dzięki temu może służyć jako źródła ciepła w budynku.

Co ciekawe, żeby cieszyć się w domu blaskiem naturalnego ognia nie musimy inwestować w kosztowne instalacje. Ostatnio coraz bardziej popularne są tak zwane biokominki. Są one opalane etanolem, występuje on w płynnej lub żelowej postaci i spala się praktycznie w 100%. Dzięki temu możemy je instalować w pomieszczeniach, w których nie ma przewodów kominkowych, mając jedynie na uwadze, aby je regularnie wietrzyć. Ale uwaga, ten rodzaj kominków spełnia przede wszystkim funkcje estetyczne, nie grzewcze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena