Amatorzy sportów zimowych stają przed problemem doboru sprzętu przed wyjazdem na aktywny wypoczynek zimą. Dotyczy to nie tylko wyboru odzieży i obuwia, ale też dodatków, tj. gogli i kasków narciarskich lub okularów. Wszystkie mają podnieść komfort, ale przede wszystkim muszą chronić sportowca podczas zimowych szaleństw. 

Data dodania: 2013-12-10

Wyświetleń: 2167

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gogle narciarskie czy okulary do sportów zimowych?

Klienci często pytają mnie, jak chronić oczy i twarz przed słońcem, śniegiem, chłodem i wilgocią. Wszystkie z wymienionych naturalnych czynników są integralną częścią każdej aktywności uprawianej na śniegu. Wybierając się w góry, należy pamiętać o podstawach z zakresu własnego bezpieczeństwa. Najważniejsza jest ochrona głowy, oczu i twarzy – te części ciała są najbardziej narażone na uszkodzenia i pozostawiają najbardziej dotkliwe ślady. Nie ma sensu ryzykować, gdy teraz – w dobie przecen i promocji, można  w niskiej cenie nabyć kaski i gogle narciarskie lub okulary do jazdy na nartach i snowboardzie.

No właśnie... ale które wybrać – gogle czy okulary narciarskie? To zależy głównie od osobistych upodobań co do komfortu jazdy, ale również tyczy się kwestii bezpieczeństwa.

Gogle narciarskie ze względu na swoją wagę i objętość, używane bez kasku mają dużą podatność na poluzowania czy zsunięcia z głowy. Wymagają częstego poprawiania, jeśli przyodziane są same lub z czapką – nie zalecam takiego wyjścia. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie gogli z kaskiem do sportów zimowych. Wiele znanych marek na naszym rynku, tj Arctica, Goggle czy Fischer proponuje kompatybilne zestawy kasków i gogli narciarskich.

Gogle w zestawie z kaskiem są zalecane dla każdego, kto chce uprawiać sporty zimowe. A na pewno dla początkujących sportowców. Kto w takim razie może nosić okulary narciarskie?

Okulary przeciwsłoneczne do jazdy na nartach to alternatywny sposób ochrony oczu w zimowe dni. Okulary narciarskie są lekkie i nadają się do noszenia nawet po zejściu ze stoku. Wiele topowych modeli znanych marek posiada odpinane wkładki z gąbkami izolującymi, po których zdjęciu okulary wyglądają po prostu normalnie. Jeśli mowa o używaniu okularów zamiast gogli w sportach zimowych, oczywiste jest, że raczej nie znajdziesz kasku, który by szczelnie zakrywał głowę i okolice oczu. Okulary nie są kompatybilne z kaskami, więc nie zaleca się ich stosowania przez początkujących sportowców.

Osoby, które czują się pewnie na śniegu mogą przetestować okulary zimowe. Okulary dobrej jakości są wyposażone we wstawki z gąbką wentylującą, inne w soczewki z polaryzacją, a w niektótych modelach w miejsce zauszników można wczepić elastyczny pasek, co jest wyjściem przeznaczonym typowo do uprawiania sportów. W połączeniu z kominiarką lub kominem i czapką, okulary mogą być dobrym wyjściem dla osób, które nie lubią ciężaru spowodowanego noszeniem kasku i gogli.

W uprawianiu sportów najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego wszystkim zalecam używanie stosownych akcesoriów, uwzględniając specyfikę wykonywanych zajęć, a także poziomu własnych umiejętności na nartach czy desce. Okulary narciarskie w połączeniu, np. z kominiarką lub czapką są alternatywą polecaną miłośnikom sportów śniegowych na niższych obrotach. Stosowanie okularów narciarskich do szybkich zjazdów z wysokich stoków często jest powodem tragicznych wypadków. Te sportowe okulary mogą być jednak stosowane na codzień w celu ochrony oczu przed słońcem, wiatrem i chłodem w mroźne dni.

Słowem podsumowania, stosowanie gogli narciarskich w połączeniu z kaskiem jest wyjściem dla osób pierwszy raz jadących na aktywny wypoczynek zimą. Okulary sportowe zimowe zaleca się używać z kominiarką lub czapką jedynie do wolniejszych sportów na śniegu, ale też do codziennej ochrony przed słońcem. Weterani wśród narciarzy, znajdą użytek z okularów narciarskich w cieplejsze dni i na łagodnych stokach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena