Jak każdy element odzieży i akcesoriów narciarskich, tak i gogle narciarskie należy dobierać pod swoje indywidualne potrzeby i wymagania.

Data dodania: 2016-11-14

Wyświetleń: 803

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gogle narciarskie - jak wybrać?

Gogle są istotnym elementem ekwipunku narciarza i snowboardzisty, bowiem bezpośrednio chronią one nasze oczy przed promieniowaniem UV, które na śniegu odbija się nawet w dni pochmurne. Poza tym gogle narciarskie poprawiają widoczność na stoku zarówno w dzień jak i w nocy, dlatego dla wielu są one zakupem koniecznym. Jak zatem dobrać gogle narciarskie i na co zwracać uwagę podczas zakupu.

 

Wiele nowoczesnych gogli pozwala na szybką wymianę szyb w goglach, które narciarz może podmieniać w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Szusując na nartach w ładną i słoneczną pogodę najlepiej sprawdzają się gogle z szybami ciemnymi (szare, niebieskie), które filtrują odbijające się od śniegu światło. W przypadku pogody nieco bardziej pochmurnej lepiej sprawdzają się gogle z szybami jasnymi (pomarańczowe, żółte). Poprawiają one kontrast i widoczność innych narciarzy i snowboardzistów. Jeżeli jesteśmy początkujący i nie chcemy inwestować w dwie pary gogli, lub w egzemplarze z wymiennymi szybami można pokusić się o gogle uniwersalne, których szyby (szare, bursztynowe) sprawdzą się w każdych warunkach.

 

Wybierając gogle narciarskie warto sprawdzić symbole umieszczone na opakowaniu i wybrać ten model, który sprosta naszym wymaganiom i planom zjazdowym. Szyby oznaczone symbolem S6 są przeznaczone do jazdy w bardzo słoneczne dni lub do jazdy na lodowcu (najczęściej są to szyby lustrzane). Szyby z symbolem S4 nadają się na pogodę umiarkowanie słoneczną. S2 to szyby sprawdzające się w dni lekko pochmurne i do jazdy po zachodzie słońca przy sztucznym oświetleniu. Symbolem S0 oznaczone są szyby do jazdy w nocy.

 

Poza samym kolorem szyb, równie istotnym parametrem jest system „anti-fog”, który zapobiega parowaniu. Gogle dostępne są zarówno z szybami pojedynczymi jak i podwójnymi, jednak każdy model nam zaparuje, jeżeli nie będziemy odpowiednio dbali o swoje gogle narciarskie. Warto pamiętać by podczas zdejmowania gogli nie zakładać ich na czapkę, bowiem wilgoć w niej skumulowana zacznie parować i osadzać się na szybach.

 

Kolejnym istotnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru gogli narciarskich jest ich kształt. Musi być on dopasowany do wielkości oraz kształtu naszej twarzy. Dobrze dobrane gogle nie powinny nas uciskać i gwarantować nam możliwie największe pole widzenia. W przypadku wyboru gogli dla dziecka lub kobiety warto poszukać modeli dopasowanych właśnie dla tych osób, bowiem wiele firm tworzy modele dopasowane anatomicznie do twarzy męskich, kobiecych i dziecięcych.

 

Kupując gogle narciarskie warto mieć również na uwadze fakt jazdy w kasku i konieczności dopasowania tych dwóch elementów tak by ze sobą współpracowały. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą do sklepu swojego kasku lub skorzystania z kasków dostępnych w ofercie, dobierając ten, który najbardziej odpowiada naszemu modelowi. Żaden z elementów nie powinien na siebie nachodzić, a gogle i kask narciarski muszą do siebie przylegać. Pomiędzy górną krawędzią gogli i wycięciem kasku nie może zostać wolna przestrzeń. Gogle narciarskie muszą również dobrze trzymać się na kasku, zatem ich elastyczna guma musi dobrze przylegać do skorupy kasku i nie przesuwać się podczas zjazdów i ruszania głową. W przypadku konieczności noszenia okularów korekcyjnych należy wziąć również pod uwagę ten fakt i wybierać taki model gogli, który umożliwia wygodne noszenie okularów lub nowoczesnych modeli pozwalających na mocowanie soczewek optycznych wewnątrz gogli.

 

Licencja: Creative Commons