Jeżeli jest coś nad wyraz uciążliwego, coś z czym zmagają się liczni narciarze na stoku, to z pewnością będą to zaparowane gogle narciarskie, które utrudniają nam widoczność i nieraz zmuszają do zatrzymywania się.

Data dodania: 2017-08-23

Wyświetleń: 2045

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sposoby na parujące gogle narciarskie

Parujące szyby gogli są niewątpliwą „zmorą” pasjonatów sportów zimowych i jeżeli nie posiadamy topowego sprzętu za setki i tysiące złotych może okazać się to problem dosyć uciążliwy. Najgorsze z reguły są pierwsze kilkadziesiąt minut na stoku, kiedy temperatura diametralnie się zmienia, a szyby w goglach nie mogą nadążyć w dostosowaniu się do nowych warunków.

 

Jak zatem radzić sobie z problemem parowania gogli narciarskich? Sprawdźcie kilka porad, które pomogą Wam się z nim uporać.

 

Pierwsza i oczywista rada to zakup odpowiednich gogli. Modele z podwójną szybą doskonale radzą sobie z problemem parowania, bowiem zatrzymane między szybami powietrze niweluje problem przeskoku temperatury, zapewniając narciarzowi doskonałą widoczność. Innym rozwiązaniem może być zakup gogli narciarskich z dobrym i sprawdzonym systemem anti-fog.

 

Miej absolutną pewność, że gogle są odpowiednio dopasowane i przylegają do Twojej twarzy. Dobrze dopasowane gogle to takie, których pianka izolacyjna szczelnie przylega do skóry. Warto zwrócić również uwagę na to by gogle odpowiednio pasowały do kasku. Między przednią krawędzią kasku, a ramką gogli nie powinno być wolnej przestrzeni, zatem wybierając gogle dobrze jest robić to z założonym kaskiem. Chowając gogle do kieszeni czy plecaka, upewnij się, że w tej samej przegrodzie nie znajduje się mokra czapka czy rękawiczki, aby ograniczyć kontakt z wilgocią.

 

Ogranicz dostęp wilgoci do szyb gogli. Zwłaszcza podczas wspinaczki czy wjazdu na szczyt, kiedy temperatury zmieniają się w zależności od wysokości. Warto gogle narciarskie schować do futerału lub suchej kieszeni. Trzymając gogle na twarzy może przedostać się do nich pot lub para dobywająca się z ust.

 

Unikaj zakładania gogli na czapkę. Jeżeli jeździsz w czapce wełnianej i w wolnej chwili ściągasz gogle to nie zakładaj ich na nią, bowiem ciepło wydzielane przez głowę i wydostające się przez materiał mogą bardzo szybko skroplić się na szybach wewnętrznych gogli.

 

Unikaj wieszania gogli na szyję. Zwłaszcza jeżeli pada śnieg, jego drobinki mogą przedostać się do gogli, nie wspominając o tym, że narażamy je również na parujące powietrze z ust lub brody.

 

Zakładaj gogle w odpowiedni sposób. Gogle narciarskie potrzebują odpowiedniej cyrkulacji powietrza, zatem upewnij się, że nie przysłaniasz czapką lub kaskiem wywietrzników umieszczonych w ramce gogli.

 

Nie czyść mechanicznie. Jeżeli zdarzy się, że gogle zaparują, staraj unikać przecierania ich szmatką czy czymkolwiek masz akurat pod ręką. Daj im chwilę na dostosowanie się do warunków atmosferycznych i pozwól wyschnąć samodzielnie. W ten sposób unikniesz uszkodzenia gogli. Jeżeli jednak chcesz przetrzeć swoje gogle narciarskie, to rób to używając specjalnych chusteczek przeciw parowaniu. Przecierając szyby zwykła chusteczką może dojść do uszkodzenia warstwy ochronnej anti-fog. Dlatego niezbędne będą nam chusteczki chroniące taki rodzaj powłoki, a jeżeli nie mamy takich pod ręką, szyby można lekko opłukać wodą i pozwolić im całkowicie wyschnąć.

 

Jak widać sposobów na radzenie sobie z parującymi goglami jest trochę, dlatego jeśli następnym razem na stoku przytrafi się wam taka sytuacja, będziecie wiedzieć co robić.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena