Rynek ubezpieczeń wciąż się zmienia, co zmusza kierowców do szukania oszczędności. Teoretycznie auto nie jest potrzebne z uwagi na komunikację miejską, ale tak naprawdę często to jedyny środek transportu. Właściciel pojazdu nie jest jednak skazany na przepłacanie za polisy nawet, jeżeli konieczne jest wykupienie pełnej ochrony razem z autocasco.

Data dodania: 2013-11-30

Wyświetleń: 1283

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla pojazdów mechanicznych, do tego wszelki jego zakres regulowany jest przez ustawę, więc podstawowym kryterium wyboru tego typu polis jest cena. Im niższa tym lepsza, dlatego aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę, trzeba sprawdzać propozycje wielu towarzystw. Sytuacja ma się zgoła inaczej przy AC, ponieważ rodzaj wybranego ubezpieczenia będzie miał wpływ na sposób postępowania i likwidacji ewentualnej szkody. Tu najważniejszym kryterium nie może być jedynie cena, lecz nie zmienia to faktu, że w wielu przypadkach to właśnie nią kierują się osoby szukające autocasco dla swojego pojazdu. Najważniejszy jest zakres ubezpieczenia, czyli np. ustalenie, w jakim warsztacie będzie naprawiana szkoda, czy będzie potrącana amortyzacja, jakie części będą wmontowywane w naprawiany samochód. To jedynie kilka istotnych elementów polisy AC, na które warto zwrócić uwagę, zanim podejmie się decyzję o kupnie ochrony. Nie jest to jednak nic trudnego, wystarczy jedynie wiedzieć, gdzie szukać i o co pytać.

Wybór odpowiedniego OC i AC

Nie bardzo jest co tłumaczyć w ubezpieczeniu OC poza tym, że jest obowiązkowe i dzięki niemu towarzystwo ponosi odpowiedzialność finansową w razie spowodowania szkody przez osobę, która tego typu polisę nabyła. Ubezpieczenie to jest wszędzie takie samo, a różnić może się co najwyżej ceną lub dodatkowymi produktami, które można do niego dokupić. Z kolei autocasco to już sprawa bardziej skomplikowana, ponieważ każdy zakład oferuje od kilku do niekiedy kilkunastu jego rodzajów w zależności od tego, co najbardziej interesuje właściciela pojazdu. W tym przypadku trzeba się więc dokładnie zastanowić nad tym, czego dokładnie oczekuje się po AC. Jeżeli jest się kierowcą jeżdżącym wiele lat bez żadnej szkody, niekoniecznie będzie potrzebny pełen zakres ochrony uwzględniający wszelkie możliwe zdarzenia. W tego typu sytuacji najważniejsze będzie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą lub tzw. szkodą całkowitą, czyli, mówiąc najprościej, kasacją. Z kolei kierowca jeżdżący stosunkowo niedługo, nabywający nowy samochód będzie wolał wykupić pełną ochronę, a wtedy musi zwrócić uwagę przede wszystkim na udział własny, rodzaj naprawy samochodu (kosztorys lub warsztat), typ części (oryginalne lub zamienne) i ich amortyzację, próg szkody minimalnej, sumę ubezpieczenia w ciągu roku oraz wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Przy mnogości obecnych firm ciężko wybrać najodpowiedniejszą ofertę.

Dobre nie musi być drogie - trzeba porównać

Ponieważ zdarza się, że polisy AC niektórych firm są do siebie podobne, może się okazać, że kilku różnych ubezpieczycieli zaproponuje bardzo podobne warunki. Jeżeli są one zadowalające, czynnikiem najbardziej wpływającym na wybór tej czy innej ochrony jest cena. Porównywarka ubezpieczeń nie służy jedynie do wyszukiwanie najtańszego OC, ale pozwoli również spośród wielu ofert autocasco znaleźć tę o najlepszym zakresie i najkorzystniejszej cenie. Dzięki temu narzędziu nie tylko otrzymuje się zestawienie propozycji, ale i można je ze sobą porównać bardziej szczegółowo. Porównywarka daje możliwość wyświetlenia obok siebie kilku ofert i dokładnego wskazania różnic pomiędzy nimi, dzięki temu dokładnie widać, dlaczego jedna będzie lepsza od drugiej. W Polsce około 65% kierowców kupuje jedynie ubezpieczenie OC, rezygnując z autocasco. Głównym powodem jest wysoka cena, która w stosunku do podstawowej ochrony może być nawet kilka razy droższa. Dzięki porównywarce ubezpieczeń może się okazać, że oferta będąca w jednym towarzystwie horrendalnie droga, będzie do zaakceptowania w innym i to w bardzo podobnym, jeśli nie tym samym, zakresie. Przeliczając oferty dla Volkswagena Golfa z 2011 r. i zakładając, że właściciel na AC nie posiada obecnie żadnych zniżek, można bardzo dobrze zobaczyć, jak duże mogą być rozbieżności między propozycjami. Między dwoma ubezpieczeniami AC o dokładnie takim samym zakresie różnica w cenie wynosi ok. 600 zł, ale sytuacja wygląda jeszcze ciekawiej porównując ze sobą oferty o zupełnie różnych zakresach. W firmie X, oferta wyraźnie gorsza od oferty firmy Y, jest droższa od niej o 1100 zł. Brak logiki? Może i tak, ale na tym właśnie polega konkurencja na wolnym rynku, aby pozyskać więcej klientów niż przeciwnicy oferując lepszy produkt.

Porównywarka ubezpieczeń nie tylko wynajdzie najtańsze oferty, niezależnie od tego, czy szuka się OC czy AC, ale także pomoże dokładnie porównać ze sobą zakresy poszczególnych towarzystw zwłaszcza po podjęciu decyzji o chęci zakupu autocasco.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena