Każdy pracodawca chce, aby jego podwładni pracowali jak najlepiej. Można tego dokonać w bardzo prosty sposób, bez używania gróźb i wprowadzania niemiłej atmosfery. Rozwiązaniem są urządzenia zwane rejestratorami czasu pracy, które potrafią zmobilizować podwładnych do bardziej efektywnej pracy.  

Data dodania: 2013-10-28

Wyświetleń: 1332

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zwiększyć samodyscyplinę pracowników?

Rejestracja czasu pracy przez internet

Obecnie wiele osób wykonuje swoją pracę zdalnie. Wystarczy mieć do tego komputer oraz dostęp do internetu. Taka forma pracy ma oczywiście swoje plusy. Pracodawca nie musi ponosić żadnych opłat za wynajęcie biura, natomiast podwładny ma komfort pracy w dogodnych dla siebie warunkach i w dowolnej porze dnia.

Niestety praca zdalna ma również minusy, szczególnie dla pracodawców, którym trudno jest kontrolować czas pracy swoich podwładnych. Na szczęście na rynku dostępne są rejestratory czasu pracy, świetnie nadające się właśnie do takich celów. Pracodawca może więc wykupić dostęp do rejestratora czasu pracy działającego za pośrednictwem internetu, zarówno dla siebie, jak i swoich podwładnych.

W ten sposób można nie tylko kontrolować ich czas pracy, ale również zwiększyć samodyscyplinę. Takie urządzenia automatycznie rejestrują aktywność na komputerze, zapisując czas spędzany na stronach www i różnych aplikacjach. Pracodawca może więc w każdym momencie sprawdzić, co robią jego podwładni.

Kontrola czasu pracy

Oprócz rejestratorów czasu pracy działających przez internet, na rynku dostępne są również urządzenia do kontroli czasu pracy, których zadaniem jest rejestrowanie, o której godzinie podwładni przychodzą do biura i kiedy je opuszczają. Urządzenia te mogą być mniej lub bardziej zaawansowane. Niektóre nadają się do mniejszych firm, zatrudniających około dziecięciu pracowników, inne mogą działać w ogromnych przedsiębiorstwach, do których codziennie przychodzi kilka tysięcy podwładnych.

Takie urządzenia są bardzo zaawansowane i mają różne warianty dostępu. Pracownicy mogą więc rejestrować się do systemu za pomocą odcisku palca lub karty RFID. Dużą zaletą takich urządzeń jest również to, że mogą one współdziałać z programami kadrowymi bądź księgowymi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena