Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ile bakterii znajduje się na naszych ciałach. Bakterie i drobnoustroje są wszędzie, ale to na rękach jest ich zdecydowanie najwięcej.

Data dodania: 2013-10-09

Wyświetleń: 1240

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Myj ręce, będziesz zdrowszy!

Jest jednak prosty sposób pozbycie się ich – częste mycie rąk. Teoretycznie jest to oczywiste, teoretycznie, bo czasami ta prozaiczna czynność umyka naszej uwadze. Tymczasem, każde takie zaniedbanie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Warto wiedzieć, że bakterie mnożą się w zawrotnym tempie. Dzielą się na pół co 15 - 20 sekund. To sprawia, że wystarczy jedna bakteria na naszej dłoni, by po 6 godzinach było ich już blisko 17 milionów! Nie myjąc rąk po skorzystaniu z publicznej toalety (a podobno nie robi tego 70% mężczyzn i 30% kobiet) możemy przenieść np. niebezpieczne bakterie kałowe na wszystkie przedmioty z naszego otoczenia: klawiaturę komputera, telefon, klamki, banknoty czy na uchwyty i poręcze w autobusach oraz tramwajach.

Na rękach najczęściej przenosimy tak zwane dwoinki, które odpowiedzialne są za takie choroby, jak: zapalenie płuc, salmonellę, gronkowiec, a także kaszel, grypę, zapalenie gardła. Nie myjąc rąk narażamy się też na różnego rodzaju infekcje skóry, błon śluzowych, jak również na zaburzenia jelitowe (biegunki, wymioty, bóle brzucha).

Jak temu zapobiegać?

Częste mycie dłoni pomaga uniknąć tych przykrych dolegliwości. Z badań wynika, że 15-sekundowe mycie rąk wodą i mydłem likwiduje bakterie w prawie 90%, natomiast kolejne 15 sekund mycia pozwala na całkowite wyeliminowanie szkodliwych drobnoustrojów.

Mycie to nie wszystko

Ważne jest nie tylko mycie rąk samo w sobie, lecz również ich suszenie. Badania wykazały, że dokładne mycie rąk nie jest wystarczające, jeśli później nie zostaną one starannie wysuszone. Otóż, mokre ręce zbierają i przenoszą bakterie 500 razy częściej niż suche. Zapewnia się wtedy zarazkom dobre miejsce do rozwoju - one uwielbiają ciepło i wilgoć.

Istotne jest także to, w co wycieramy dłonie. Najbardziej higieniczne są jednorazowe papierowe ręczniki, które po użyciu są wyrzucane. Tradycyjne ręczniki gromadzą w sobie te bakterie, które mimo wszystko na nas pozostały i dalej je roznoszą.

Pamiętajmy więc o złotej zasadzie, tak istotnej dla naszego zdrowia – im częściej myjemy ręce (a później dokładne suszymy), tym lepiej.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena