Pasma małych winiarni ciągną się wzdłuż ulic mniejszych miejscowości, przypominając nieco Hobbiton z „Władcy Pierścieni” Tolkiena. Węgierskie piwniczki zbudowane są z kamienia, mają sklepienie w kształcie łuku i ściany o grubości ok. 1 m.
Czy Polacy też zaczną stawiać podobne budowle w swoich ogrodach? Na pewno wzmocniłoby to przesłanie starego przysłowia „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”, kładąc szczególny nacisk na jego ostatni element. Sama piwniczka z pewnością urozmaici krajobraz naszego ogrodu oraz może przyczynić się do rozwinięcia w nas nowej pasji – kolekcjonowania win. Ewentualnie zawsze można też ją potraktować jako coś w rodzaju (bardzo) polowej lodówki, bądź schronienie przed gorącem w upalny dzień. Jak ją wybudować i jakich narzędzi będziemy do tego potrzebowali?
Winiarz budowniczy
Decydując się na budowę piwniczki na wina własnym sumptem, podejmujemy się trudnego zadania, ale końcowe efekty wynagrodzą nam cały trud i poświęcony czas. Proces ten niewiele różni się od nieco bardziej tradycyjnych budów. Gdy będziemy już mieli wizję tego, jak nasza piwniczka ogrodowa ma wyglądać, rozpoczynamy wykop pod fundamenty. Wykonujemy żebrowanie na odpowiedniej głębokości i zalewamy fundamenty betonem B20. Na tym etapie przydadzą się: łopaty, szpadle, beton.
Po zakończeniu I fazy budowy przystępujemy do budowy ścian. Możemy użyć do tego celu cegieł. W określonych odstępach warto je wzmocnić filarami, następnie pokrywamy je cienką warstwą betonu. Zabezpieczamy je, malując preparatem stworzonym specjalnie do tego celu. Kolejne warstwy izolacyjne to styropian i folia do fundamentów. Podsumujmy – do wybudowania ścian potrzebne nam będą: cegły, beton, preparat zabezpieczający, styropian o grubości 5 cm, folia do fundamentów.
Teraz przystępujemy do budowy stropu w kształcie łuku. Przygotowujemy drewniany szkielet, na którym układamy cegły. Pomiędzy co czwartą cegłę umieszczamy podłużnie drut o średnicy 10 mm z przymocowanymi hakami, które powiążą cegły z betonem. Ten wylewamy na wierzch – tak utworzony strop zabezpieczamy substancją smołującą i izolujemy styropianem. Tradycyjnie powtórzmy, jakie materiały będą wymagane do ukończenia tego etapu: cegły, drut o średnicy 10 mm z hakami, beton, substancja smołująca, styropian.
Nasza piwniczka ogrodowa jest już niemalże gotowa – trzeba ją tylko wykończyć. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi osuwiskami używamy grubej folii do fundamentów, którą kładziemy na wierzch i obsiewamy go niezbyt wymagającym, a przez to znoszącymi nawet najbardziej ekstremalne warunki, roślinami. Gdy nastąpi ich zakorzenienie, będzie stanowiło ono dodatkową ochronę. Ten etap jest najmniej wymagający pod względem niezbędnych materiałów – potrzebujemy jedynie: folię do fundamentów, rojniki, sukulenty.
Winny zakątek
Podsumowując, wybudowanie w naszym ogrodzie własnym sumptem piwniczki na wina nie będzie bardzo drogim przedsięwzięciem – jeżeli zdecydujemy się wykonać ją sami, to wszystkie koszty powinny zamknąć się w okolicach 3 500 zł Za tyle samo kupimy wysokiej klasy telewizor, który będzie cieszył nasze oczy jedynie cudownym wyświetlanym obrazem w naszym salonie. Piwniczka natomiast sama stworzy przepiękny obrazek w naszym ogrodzie. Aby dodatkowo zminimalizować koszty warto szukać specjalnych ofert w Internecie. Czy jesteś gotowy podjąć wyzwanie i cieszyć się doskonałą skrytką na kolekcję win oraz chłodnym i przyjemnym zakątkiem, który nada nowego blasku Twojemu ogrodowi?