Rzepka jest jednym z elementów kształtujących staw kolanowy. Sprawdź, jakie są objawy przy jej złamaniu i co należy zrobić w przypadku złamania rzepki.

Data dodania: 2013-09-23

Wyświetleń: 3615

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rzepka dzięki swojemu położeniu wykonuje niezmiernie dużą rolę podczas chodzenia. Najważniejszą jej czynnością jest wzmocnienie funkcjonowania mięśnia czworogłowego uda oraz wzmacnianie kolana od przodu przed nadmiernym wygięciem kolana. W rezultacie urazu może dojść do złamania rzepki. To zdarzenie występuje zarówno często u pań jak i u mężczyzn, jest niezmiernie powszechne wśród schorzeń stawów kolanowych.

W zależności od mechanizmu w jaki doszło do uszkodzenia, możemy wymienić różne objawy. Uraz bezpośredni, dla przykładu upadek i uderzenie w rzepkę, wywołuje zmiażdżenie rzepki, przy czym odłamki kostne nie zmieniają nazbyt swojego położenia, niemniej jednak dochodzi do równoległego obrażenia chrząstki stawowej. Złamanie może mieć charakter otwarty. Przykładem urazu pośredniego może dojść w momencie raptownego zgięcia kolana przy napięciu mięśnia czworogłowego, taka okoliczność zachodzi w czasie zeskoku z wysokości. Jest to tak zwane złamanie awulsyjne. W następstwie takiego obrażenia dochodzi do rozerwania rzepki, a jej części zostają pociągane w odwrotnych kierunkach przez napięte mięśnie a także więzadła. Z tego powodu dochodzi do ogromnego przemieszczenia odłamów kostnych. Inny podział złamania rzepki, mówi o umiejscowieniu jej obrażenia. Można rozpoznać złamanie poprzeczne, które ma miejsce zazwyczaj w wyniku uszkodzenia pośredniego, wertykalne a także brzeżne, inaczej oderwanie brzegu przyśrodkowego albo bocznego.

Wykrycie oraz diagnoza złamania rzepki
Rozpoznanie opiera się najczęściej na zrobieniu zdjęcia rtg, niemniej jednak występują takie przypadki, gdzie niezbędna jest uzupełniająca diagnostyka. Główny problem dotyczy sprawdzenia typu złamania. Wielokrotnie starczy wykonanie zdjęcia rentgenowskiego drugiej kończyny, natomiast w trudniejszych przypadkach stosuje się tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena