Czym są ostrogi piętowe? Jak poznać, czy bóle w stopie są pierwszymi ich symptomami? Zapraszamy do lektury.

Data dodania: 2013-09-21

Wyświetleń: 2791

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ostrogi piętowe

Długotrwale podtrzymujący się stan zapalny w obrębie rozcięgna podeszwowego stopy, wywołuje ból przy każdym kroku. Częstokroć utrzymuje się nawet nocą oraz powiększa się przy próbie ruchu, nawet w pozycji leżącej. Charakterystyczny także jest obrzęk, który uniemożliwia ubranie buta.

Jak powstają ostrogi piętowe?

Następnie w okolicy guza piętowego dochodzi do zbierania się złogów wapiennych. Są to przekształcenia zwyrodnieniowe w okolicy guza piętowego, wywołujące powstawanie wyrośli kostnej nazywanej ostrogą piętową. Identyfikacja ostrogi ogranicza się do badania palpacyjnego, gdzie przy ucisku w odcinku guza piętowego pacjent wyczuwa spotęgowany ból.

Diagnostyka

Dodatkowo robi się zdjęcie rentgenowskie, jednak nie zawsze złogi wapienne są na nim widoczne. W chwili wzmacniającego się bólu w okolicy guza piętowego należałoby natychmiastowo udać się do lekarza specjalisty, który pomoże w wyborze leczenia. Ostroga piętowa jest schorzeniem trudnym do zmniejszenia dolegliwości. Na początku wykorzystywane są wkładki do obuwia pomniejszające ucisk w odcinku pięty.

Rozpoznanie ostrogi ogranicza się do badania palpacyjnego, gdzie przy nacisku w okolicy guza piętowego chory odczuwa nasilony ból w pięcie.

Niezmiernie ważna w tym okresie jest również rehabilitacja, głównie masaż oraz ultradźwięki, które dają możliwość rozbijania małych złogów kostnych. Jeżeli dojdzie do nasilenia dolegliwości to stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci maści albo jako formę ostrzyknięć punktów bolesnych. W przypadku, gdy nie odnosi się żadnych efektów podczas leczenia zachowawczego, można zastosować leczenie operacyjne, jednakże nie daje ona lepszych efektów niż leczenie zachowawcze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena