W jaki sposób dochodzi do uszkodzenia więzadeł kolanowaych oraz jak je zdiagnozować.

Data dodania: 2013-09-23

Wyświetleń: 1140

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Staw kolanowy zbudowany jest z części dalszej kości udowej, części bliższej kości piszczelowej a także rzepki. Oprócz części kostnych możemy również wyróżnić chrząstkę stawową, jaka pokrywa powierzchnie stawowe obniżając siłę tarcia pomiędzy nimi, płyn stawowy, ułatwiający ślizg obszarów stawowych, a także więzadła, które obniżają zakres ruchu a także wyznaczają jego kierunek.

Co to jest więzadło i jakie posiada funkcje?

Więzadłami zwiemy takie pasma, które są skonstruowane z bardzo wytrzymałej tkanki łącznej. Łącząc części kostne stawów, wzmacniają je. W stawie kolanowym mieści się wiele więzadeł. Wolno do nich zakwalifikować: więzadło poboczne przyśrodkowe i boczne, więzadło krzyżowe przednie a także tylne, i więzadło rzepki. Wskazane jest znowu zaznaczyć, iż więzadła mają za obowiązek obniżenie ruchów w stawie. Staw kolanowy praktycznie jest stawem zawiasowym, wobec tego powstaje w nim ruch zgięcia a także wyprostu, jednak w zgięciu możliwa jest dodatkowo rotacja piszczeli do wewnątrz a także na zewnątrz. Występowanie takich a nie innych ruchów jest uwarunkowane występowaniem stosownych więzadeł.

Z tego powodu więzadła poboczne, mieszczące się po bokach stawu, wstrzymują tworzenie ruchów bocznych. Więzadło krzyżowe przednie ochrania piszczel przed wysuwaniem się do przodu, zaś krzyżowe tylne do tyłu. Więzadło rzepki powstaje ze ścięgna mięśnia czworogłowego uda oraz spaja rzepkę z kością piszczelową. Funkcjonalnie jego zadaniem jest przeniesienie siły z mięśnia czworogłowego, by było prawdopodobne dokonanie wyprostu w stawie kolanowym. Wszystkie więzadła współdziałają, żeby podtrzymać jak najdoskonalszą stabilizację kolana, co więcej im większym obciążeniom poddawany jest staw kolanowy tym większa ilość więzadeł współdziała.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena