Czym różni się zwichnięcie rzepki od jej złamania? Jak rozpoznać czy mamy zwichniętą rzepkę? Zapraszam do lektury.

Data dodania: 2013-09-23

Wyświetleń: 1334

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rzepka jest jednym z elementów budujących staw kolanowy. Jej najważniejszym zdaniem jest ochrona stawu kolanowego od przodu oraz wzmocnienie funkcjonowania siły mięśnia czworogłowego uda poprzez powiększenie jego kąta działania. W niektórych przypadkach dzieje się tak, że rzepka przesuwa się w złym kierunku, stając się wtenczas powodem intensywnego bólu kolana.

Tego typu przemieszczenia występują o wiele częściej u dzieci niźli u dorosłych. Na ogół do takiej kontuzji dochodzi w konsekwencji urazu, niemniej jednak mają na nią wpływ inne czynniki, do których możemy zaliczyć wszystkie stany patologiczne w obszarze stawu kolanowego. Zwichnięcie rzepki jest niesamowicie poważnym urazem wymagającym błyskawicznej interwencji lekarskiej.

Powodem zwichnięcia rzepki może być uraz, również pośredni oraz bezpośredni. Bezsprzecznie na zwiększenie ryzyka wystąpienia tego rodzaju obrażenia mają takie źródła jak: wiotkość stawów, koślawość kolan, zaburzenia rozwoju kości, lub też słabego napięcia mięśnia czworogłowego uda. O wiele częściej pojawiają się u dziewcząt. Podczas uszkodzenia bezpośredniego mamy do czynienia ze zwichnięciem urazowym rzepki, jednak występuje również nawykowe zwichnięcie rzepki. Przeważnie pojawia się u osób, które mają rozmaitego typu dysfunkcje współistniejące. Można zakwalifikować do nich płaskostopie, nieprawidłową budowę rzepki, bądź zbyt wysokie ustawienie rzepki. Mechanizm patologiczny tego przypadku jest nader wyjątkowy. Obrażenie wytwarza się z reguły w rezultacie uderzenia, gdzie po pewnym czasie w wyniku zmiany osi ruchu oraz wyproście kończyny dochodzi do zepchnięcia rzepki w stronę boczną. W rezultacie obrażenia dochodzi do uszkodzenia więzadła podtrzymującego rzepkę. Uszkodzeniu może towarzyszyć oderwanie elementu kostnego, zarówno od rzepki, jak i od kości udowej, w momencie powrotu rzepki na właściwe miejsce. Ten ruch powrotny przyczynia się do najważniejszych zniszczeń w obszarze stawu kolanowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena