Konwersują one energię promieniowania słonecznego na ciepło, które można potem wykorzystać dla swoich celów głównie do podgrzewania wody czy wspomagania centralnego ogrzewania. W przypadku, gdy chcemy pozyskiwać energię słoneczną za pomocą kolektora należy wziąć pod uwagę fakt, że słońce nie jest w stanie dać nam tyle ciepła, ile potrzebujemy, więc od razu należy wiedzieć o tym, że kolektory nie dadzą nam stałego ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Istotne i warte uwagi jest również położenie geograficzne naszego kraju, gdzie pogoda bywa nieprzewidywalna. Czasami może być wiele dni słonecznych, a czasem niewiele w ciągu roku. Mimo to kolektory słoneczne mogą być jakimś rozwiązaniem uzupełniającym. Z pewnością ich zastosowanie ma istotny cel, bo jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań pozyskiwania energii. Mając na uwadze fakt, że jest dofinansowanie z Unii Europejskiej na tego typu urządzenia można na prawdę sporo pieniędzy zaoszczędzić, więc, tym bardziej tego typu rozwiązanie kusi.
Na rynku najczęściej spotykane są kolektory słoneczne płaskie, próżniowe i skupiające. Jeśli chodzi o budowę, to głównie posiadają przeźroczyste pokrycie, absorber, wymiennik ciepła oraz izolację. Są też takie urządzenia, które wbudowane mają zwierciadło za sprawą którego doświetlany jest absorber.
Montaż kolektora powinien być tak wykonany, aby urządzenie było ustawione prostopadle do padania promieni słonecznych. Najczęściej zamontowane można spotkać na dachach inny przypadek może wystąpić w przypadku ogrzewania wody w basenie, wtedy kolektor występuje na ziemnych konstrukcjach.
Czy warto zainwestować w taki kolektor słoneczny? na to pytanie musicie już sobie sami odpowiedzieć. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb w jaki sposób taka energia będzie wykorzystywana i na jaką skalę.
Kolektory słoneczne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w zakresie pozyskiwania energii odnawialnej. Pomimo rosnącej świadomości ekologicznej, wciąż istnieje wiele mitów i błędnych przekonań na temat tej technologii. W tym artykule postaramy się obalić niektóre z najczęściej powtarzanych mitów i przedstawić fakty, które pomogą rozwiać wątpliwości dotyczące kolektorów słonecznych.