0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
3834 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Choroby skórne to schorzenia, których nie wolno lekceważyć. Drapanie, swędzenie, pieczenie – wszystko to są objawy, które powinny nas skierować do dermatologa. Jedną z popularnych chorób skórnych jest łuszczyca. 

Img

Towarzyszy jej świąd oraz zaczerwienienie skóry. Pokrywa się ona specyficzną „łuską”, którą jest złuszczony i produkowany w nadmiarze przez komórki skóry naskórek. Naskórek, który przy łuszczycy jest za szybko wypychany na powierzchnię, nie ma jak właściwie być odżywiony i obumiera.

Łuszczyca to choroba, która ma kilka typów, a każdy z nich różni się nieco miejscem występowania i objawami. Wyróżnić możemy m.in. łuszczycę paznokci czy głowy. Groźnym powikłaniem łuszczycy jest łuszczycowe zapalenie stawów, w którym dochodzi do zwyrodnienia stawów, najczęściej dłoni i stóp, któremu towarzyszy ostry stan zapalny w ich obrębie. Najpopularniejszym typem łuszczycy jest łuszczyca zwyczajna – na tę postać choroby cierpi ok. 90% wszystkich chorujących. Chorzy na tę odmianę nazywani bywają „biedronkami”, bowiem ich ciała pokryte są licznymi czerwonymi i punktowymi zmianami łuszczycowymi. Ten typ łuszczycy najczęściej obejmuje skórę kończyn górnych i dolnych, pleców, głowy, dłoni oraz stóp.

Mniej popularna jest łuszczyca plackowata, w której rozległe czerwone i nieregularne w kształcie plamy zajmują spore powierzchnie pleców, nóg, rąk, okolice uszu oraz karku.

Łuszczyca to dolegliwość pojawiająca się na skutek różnych czynników, które najczęściej są ze sobą powiązane. Nieraz choroba wywoływana jest przez infekcje bakteryjno-wirusowe, które osłabiają układ odpornościowy człowieka. Inne przyczyny tkwią w cechach dziedzicznych, a więc wszystkiemu winna jest genetyka. Łuszczyca łączona też bywa ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele człowieka w okresie dojrzewania. W łuszczycy młodzieńczej sporą rolę odgrywają też stresy, które przyczyniają się do wysypów zmian skórnych i powodują zaostrzenie objawów choroby. Niehigieniczny tryb życia, przepracowanie, brak snu oraz nadmiar obowiązków sprzyjają łuszczycy.

Dermatolodzy alarmują również, aby stosować odpowiednią dietę. To, czego nie lubi łuszczyca, to zdrowe jedzenie oparte na naturalnych i nieprzetworzonych produktach. To, czym się karmi, to żywność przetworzona, zawierająca niewielką ilość błonnika oraz używki takie jak kawa, mocna herbata czy alkohol. Również nikotyna ma wpływ na stan skóry, niestety niekorzystny. Przestrzegając więc ogólnych zaleceń higienicznego trybu życia, można pozbyć się tej przykrej choroby, jaką jest łuszczyca. Dbajmy o siebie i róbmy wszystko, aby oszczędzić sobie wizyt u dermatologa.

Licencja: Creative Commons