Jest też inna metodologia podziału języków - klasyfikacja geograficzna. Grupuje ona języki w ligi językowe. W tym przypadku bierze się pod uwagę podobieństwa strukturalne, które niekoniecznie mają związek z pokrewieństwem językowym, a są raczej wynikiem długotrwałych wzajemnych kontaktów między językami na określonym obszarze geograficznym.
W związku z tym język niemiecki zalicza się do ligi "wielkich języków Europy", zwanej też "Ligą SAE". Obejmuje ona również język francuski, angielski, włoski i rosyjski. Uproszczona odmiana przez przypadki, użycie rodzajników określonych i nieokreślonych, ustabilizowany porządek elementów zdaniowych wynikający z analitycznego charakteru języków i wreszcie ponad 50 milionów użytkowników, to cechy główne tej klasyfikacji.
Język niemiecki cechuje się nie tylko znaczącą liczbą użytkowników, lecz również i rozprzestrzenieniem geograficznym. Oprócz samych Niemiec, za swój język urzędowy uznały go inne kraje Europy, takie jak Austria. Jest też - obok języków narodowych - urzędowym językiem w niektórych gminach w Polsce, Francji, Włoszech i na Słowacji zamieszkanych przez niemiecką mniejszość. Znany jest też w wielu rejonach świata ze względu na handlowe kontakty oraz polityczne znaczenia Niemiec w globalnej rozgrywce.
Jeżeli chodzi o poszukiwanie osoby takiej jak tłumacz niemiecki Poznań jest miastem w którym znajdziemy wiele takich usług. Polegają one na przekładaniu tekstów z języka polskiego na niemiecki, lub w drugą stronę: z niemieckiego na język polski. Tłumacze oferują również kompleksowe usługi translatorskie. Ich usługi obejmują również tłumaczenia na konferencjach, wycieczkach, czy spotkaniach biznesowych.
Może to być tłumaczenie symultaniczne (ciągłe w specjalnej kabinie) oraz konsekutywne - tłumaczona jest każda zakończona wypowiedź mówcy. Niektórzy tłumacze są wyspecjalizowani w konkretnym rodzaju tłumaczenia i podejmą się jedynie tłumaczenia w konkretnym stylu. Wszystko zależy jednak przede wszystkim od konkretnych wymagań zleceniodawcy.