Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas chciałby żyć jak najdłużej, na dodatek w dobrej kondycji fizycznej i w pełni władz umysłowych. Dziś wielu ludzi przekracza setny rok życia i choć nie każdemu geny pozwalają na tak długie życie, to jednak można założyć, że 80 lat życia powinno stać się udziałem wszystkich.

Data dodania: 2013-07-26

Wyświetleń: 1706

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sport jako sposób na zdrowy styl życia

Oczywiście wielu ludzi umiera dużo wcześniej. Spora część ginie w wypadkach, szczególnie komunikacyjnych, inni umierają na choroby cywilizacyjne, tak jak nowotwory, na które w wielu przypadkach nie ma skutecznego lekarstwa. Wielu, w tym także kobiety, umiera na choroby układu krążenia, jak zawały i udary.

Czy można ustrzec się przed tego typu przedwczesną śmiercią? Oczywiście można starać się jeździć bezpiecznie i ostrożnie, choć nie sposób całkowicie uniknąć ryzyka uderzenia w nasz samochód rozpędzonej ciężarówki albo też oderwania się fragmentu muru i spadnięcia wprost na naszą głowę. Inaczej trzeba by było w ogóle nie wychodzić z domu, co oczywiście nie ma sensu. Także część z nas jest bardziej od innych podatna na nowotwory i inne śmiertelne choroby, wskutek obciążenia genetycznego. W tym wypadku jednak pomaga profilaktyka, zwłaszcza regularne przeprowadzanie badań lekarskich. Ryzyko zachorowania na wiele innych chorób, także układu krążenia, zmniejsza natomiast tzw. zdrowy styl życia.

Na czym polega zdrowy styl życia? Należy odpowiednio, niezbyt obficie i tłusto się odżywiać, jeść dużo warzyw i owoców, dbać o odpowiednią temperaturę ciała, wietrzyć regularnie mieszkanie, uprawiać sporty itp. Można by zapewne długo rozwodzić się nad przejawami zdrowego stylu życia, ale zatrzymajmy się nad ostatnim wyżej wymienionym – uprawianiem sportu.

Wszyscy mniej więcej wiedzą, jakie korzyści przynosi uprawianie sportu. Pierwsze najlepiej charakteryzuje powiedzenie – ruch to zdrowie. Zyskujemy dzięki niemu lepszą kondycję, pobudzamy przemianę materii, stajemy się szczuplejsi i mamy lepszą figurę, a ponadto podnosi się w naszym organizmie poziom endorfin, dzięki którym jesteśmy bardziej szczęśliwi.

Longboard HillBomber Buddy

Powyższe korzyści możemy w zasadzie uzyskać dzięki każdej formie aktywności fizycznej, nawet poprzez bieganie lub wręcz szybki spacer, poprzez jazdę na deskorolce czy rolkach tak popularnych wśród młodych ludzi. Shortboardy, longboardy, skimboardy, wrotki czy nawet hulajnoga - możliwości wyboru sprzętu, "ulubionej zabawki" młodego człowieka na dzień dzisiejszy jest bardzo wiele, wystarczy tylko się zdecydować na jedną z nich i doskonaląc swoje umiejętności, aktywnie spędzać czas. Jednakże uprawianie sportu, nawet czysto amatorskiego, przynosi jeszcze inne korzyści – mierzymy się z wyzwaniami, przekraczamy granice naszego organizmu, osiągając rekordy życiowe, ale także zaspokajamy potrzebę rywalizacji, tkwiącą głęboko w człowieku. Dla wielu zawody sportowe to także okazja do spotkań towarzyskich.

W tym miejscu pojawia się pytanie: jaki sport uprawiać? Najłatwiej niewątpliwie zacząć w dzieciństwie lub wczesnej młodości. Wtedy przed młodym człowiekiem staje do dyspozycji niemal każda dyscyplina sportu, chyba że z jakiejś wykluczają go warunki fizyczne – trudno, aby ktoś bardzo niski skakał wzwyż, choć w tym przypadku istnieje szansa, że zdąży jeszcze urosnąć.

Problem może pojawić się w momencie, kiedy potencjalny sportowiec jest już w dość zaawansowanym wieku i ma poważne braki kondycyjne lub też przeszkadza mu w uprawianiu sportu znaczna tusza. Czy wtedy skazany jest na siedzenie z puszką piwa przed telewizorem i oglądanie meczów? Nie, gdyż wbrew pozorom istnieje całkiem sporo dyscyplin sportowych niewymagających dużego wysiłku fizycznego i wcale bynajmniej nie chodzi tu tylko o szachy, którym zresztą wielu odmawia prawa do miana dyscypliny sportu.

Licencja: Creative Commons