Przy wyborze halówek ważne jest, aby przede wszystkim pamiętać o tym, że gra zawodnik, a nie jego buty. Te ostatnie mają tylko zwiększyć komfort, bezpieczeństwo i skuteczność. O to nietrudno, jeśli wybierze się naprawdę dobre halówki, ale jak to zrobić?

Data dodania: 2015-09-29

Wyświetleń: 1260

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na co zwrócić uwagę przy wyborze halówek?

Obecnie jednymi z najpopularniejszych modeli halówek są buty halowe Adidas ace, Adidas x i Adidas Messi. Konkurencyjne względem nich modele Nike czy Reeboka także mają swoich zwolenników i choć marka jest ważna, bo stanowi swoistą gwarancję jakości, to ocenie należy poddać kilka parametrów niezależnie od marki producenta.

  • Podeszwa: jako że większość podłóg hal jest śliska, podeszwa musi zapewnić jak największe tarcie, żeby dać graczowi pewne podparcie ważne szczególnie przy zmianie kierunku lub szybkości ruchu. Dodatkowo należy też zauważyć, że lepsza podeszwa, która mocniej trzyma się podłoża, zapewnia dodatkowy komfort i bezpieczeństwo. Przy okazji warto zwrócić uwagę na materiał: nie chodzi o to, aby precyzyjnie go identyfikować, ale o to, aby wybrać buty halowe, które nie zostawiają ciemnych śladów na podłodze hali.
     
  • Materiał: najpopularniejsze halówki są wykonywane z tworzyw sztucznych (włókien syntetycznych), a lepsze także ze skóry naturalnej. Sam wybór tworzywa nie jest może tak ważny, jak zwrócenie uwagi na wentylację. Większość tanich halówek nie zapewnia możliwości utrzymania optymalnej temperatury – stopy się w nich pocą, zmniejszając komfort gry i stabilność gracza. Wstawki przewietrzające i naturalna skóra zwiększają zdolność buta do oddychania.
     
  • Wykonanie: w tej sprawie warto powiedzieć jedno – halówki klejone nie nadają się do profesjonalnych rozgrywek. Dobre buty halowe są zawsze szyte. Klejenie może być zastosowane jako dodatkowa metoda łączenia, ale zakup butów, które są tylko klejone, najczęściej mija się z celem. Każdy element buta w czasie gry podlega działaniu całkiem sporych sił i nawet jeśli kiepskie halówki wytrzymają jedną lub dwie rozgrywki, w końcu się rozkleją, a szwy nie puszczą. W ofercie niektórych producentów znajdują się także halówki, których podeszwa jest przynitowana do cholewki, ale obecnie takie mocowanie pełni przede wszystkim funkcje ozdobne, w mniejszym stopniu natomiast wzmacnia szwy.
     
  • Sznurowanie: w grze na najwyższym poziomie każdy detal zyskuje olbrzymie znaczenie, dlatego dziś większość halówek ma nietypowe sznurowanie lub w ogóle nie jest sznurowana. Oczywiście można przytoczyć dziesiątki badań wskazujących na olbrzymie albo żadne znaczenie tego szczegółu, natomiast najważniejsze jest nie to, co wynika z abstrakcyjnych pomiarów, ale to, co odczuwa zawodnik – komfort. Warto zwrócić uwagę na sznurowanie, bo sposób mocowania buta na stopie może wpływać na wygodę gry, precyzję podań i szybkość strzału. Do wszystkiego można się przyzwyczaić, ale najlepiej jest od razu porównać halówki również pod tym względem.

Profesjonalnie czy amatorsko?

Halówki to częsty wybór nie tylko dla zawodowców – w butach halowych grają amatorzy, gracze „lig podwórkowych” i uczniowie na WF-ie. W każdym przypadku oczywiście podstawowe kryteria pozostają te same, ale zawsze warto rozważyć również ceny. Profesjonalne halówki przeznaczone dla zawodowców nie są potrzebne w czasie gry w gałę w szkole, ale jeśli ktoś myśli o grze na wysokim poziomie, to wyboru butów absolutnie nie można zaniedbać. Na całą sprawę należy spojrzeć mimo wszystko przez pryzmat portfela i indywidualnych oczekiwań, ale zawsze należy wybierać najlepsze halówki z danego przedziału cenowego i wtedy przedstawione wyżej zasady stanowią podstawę rozsądnego zakupu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena