Egzotyczne style architektoniczne zagościły w Polsce już wiele lat temu. Przyczyna jest prosta - wystrój taki jest dla większości osób nowy i niezbadany, przez co wzbudza ciekawość, a nawet podziw. Tym razem skupimy się na stylu Maroko, który już na pierwszy rzut oka znacznie różni się od tradycyjnych i nowoczesnych kompozycji.

Data dodania: 2013-07-25

Wyświetleń: 1162

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim w stylu tym nie znajdziemy tak dużych i przestronnych szaf czy stołów, jakie obecnie występują praktycznie w każdym mieszkaniu. Marokański wystrój wnętrz to bardzo małe i poręczne meble, zaprojektowane z przepychem. Stoliki mają wysokość co najwyżej kilkudziesięciu centymetrów, no i ciężko byłoby spotkać jakiś taboret w naturalnym kolorze drewna. Marokańskie meble są bowiem ręcznie zdobione, w bardzo efektowny sposób.

Miseczka A di Alessi Lotus w kształce kwiatu

Występuje tutaj zdecydowane nagromadzenie jak największej liczby kolorów. Barwy te są naturalne, soczyste i wyraziste - nie znajdziemy w nich żadnych gradientów czy przejść tonalnych. Mimo szerokiego wachlarza kolorów, meble te są jednak przemyślane i dość rozsądnie zaprojektowane. Przeważnie przedstawiają jakiś konkretny motyw, jak płatek kwiatu. Marokański wystrój wnętrz przewiduje stosowanie zdobień z innego tworzywa niż baza danych mebli. Można więc tu znaleźć elementy z kości słoniowej czy kamienia, co nadaje niepowtarzalny, bardzo egzotyczny efekt

I choć można wybrać tradycyjne stoliki stworzone w oparciu o kształt okręgu, to jednak równie często spotyka się marokańskie meble w kształcie wielokątów foremnych. Są one symetryczne i matematycznie poprawne, co ułatwia tworzenie ciekawych, schematycznych kompozycji kolorów. Marokański wystrój wnętrz przeważnie wyklucza stosowanie tradycyjnych, nowoczesnych krzeseł. Ich zamiennikami są niskie pufy, najczęściej skórzane, wielkością dopasowane do wspomnianych już stolików. Meble te są trochę bardziej wyważone i stonowane, najczęściej więc posiadają jeden konkretny kolor. Oprócz skóry, trochę bardziej egzotycznym materiałem wykonania marokańskich puf jest jedwab roślinny, niezwykle wygodny i przyjemny w dotyku.

Istnieje także możliwość zastosowania poduszek i dywaników, z których korzysta się w pozycji półleżącej. W ten sposób spożywa się chociażby posiłki przy marokańskich stolikach. Dywaniki i poszewki te są naturalnie barwione, po raz kolejny w bardzo zróżnicowany sposób. Są to tkaniny wykonywane ręcznie, co więcej, przy użyciu naturalnych materiałów. W produktach tych nie znajdziemy poliestru czy sztucznej skóry - za każdym razem użyto jedwabiu, bawełny lub wełny; występują one w różnych proporcjach lub całkowicie samodzielnie. Takie właściwości techniczne cechują także różnego rodzaju zasłony i narzuty, które w mieszkaniu można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli chodzi o meble i elementy szklane czy ceramiczne, to tutaj marokański wystrój wnętrz po raz kolejny stawia na ręczną produkcję. Wszelkiego rodzaju misy i umywalki wykonywane są z brązu, idealnie wygładzonego i wyrównanego na bazie koła lub okręgu. Kafle oraz płytki ceramiczne praktycznie zawsze posiadają jakiś jeden wyrazisty, mocny kolor, podparty jednym lub dwoma słabszymi i mniej rzucającymi się w oczy.

Nie można zapomnieć o elementach tak tradycyjnych dla marokańskiego stylu jak meble i wyposażenie wnętrz. Otóż wszelkiego rodzaju meble drewniane idealnie komponują się w zestawieniu z drewnianymi ramkami na zdjęcia. Posiadają one naturalną barwę drewna, jednak prawie zawsze występuje także jeden odrębny kolor w postaci wzorku lub prostego motywu, nadającego ramce niepowtarzalny, oryginalny wygląd. Ramki te pokrywane są bezbarwnym lakierem, który nadaje im połysk oraz zabezpiecza je przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. Przedmioty te nie są więc zbyt podatne na zniszczenie wywołane przez upływ czasu, czyli po prostu starość. 

Jak widać, Maroko to nie tylko afrykański ośrodek turystyczny nad Oceanem Atlantyckim, który kusi turystów pięknymi widokami i bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. I choć warto wybrać się w te strony oraz skosztować niepowtarzalnej kuchni marokańskiej, to warto jednocześnie zwrócić uwagę na wystrój wnętrz i meble lokalnych rzemieślników. Często bowiem za śmiesznie niskie pieniądze można dostać prawdziwe cudeńka, które w Polsce pozwolą urządzić mieszkanie w niepowtarzalny, piękny sposób.

Licencja: Creative Commons