Po pierwsze, można czyścić soczewki tak, aby były one sterylne i wygodne w noszeniu. Ponad 90% wszystkich bakterii, które rozmnażają sie na powierzchni soczewki, można usunąć w ten sposób. Po drugie, płyn do pielęgnacji soczewek dezynfekuje zarówno soczewki, jak i etui do soczewek. Kiedy nie znajdują się na Twoich oczach, soczewki łatwo infekowane są przez zarazki z atmosfery, wody z kranu, jak i przez dotykanie ich rękoma. Środki dezynfekujące zabijają zarazki na soczewkach przeciwdziałając infekcji oczu. Wreszcie, roztwory buforowe nawilżają soczewki czyniąc je bardziej wygodnymi i komfortowymi podczas wkładania ich do oczu. Większość soczewek (w tym soczewki kolorowe, soczewki miesięczne, soczewki toryczne) musi zachowywać wilgoć, aby zachować swój szczególny kształt. Konkretne płyny pielęgnacyjne są dostępne dla wszystkich konkretnych marek soczewek, takich jak Ciba Vision, Bausch&Lomb, Johnson&Johnson, Coopervision, R&L Vision i wielu innych.
Jaki płyn do pielęgnacji soczewek jest najlepszy?
Zawsze stosuj się do porad lekarza. Polegaj na jego ocenie, jak często zmieniać soczewki oraz jakiego płynu pielęgnacyjnego używać. Materiał, z którego zrobione są soczewki kontaktowe, może Ci nie odpowiadać lub możesz mieć alergię na tego typu substancje. Podobnie bywa z płynem do pielęgnacji soczewek. Nie każdy musi odpowiadać Twoim oczom. Nie jest dobrym pomysłem, aby zmieniać płyn pielęgnacyjny bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może skończyć się to uszkodzeniem soczewki, co spowoduje, iż stanie się ona niewygodna dla oka. Zawsze istnieje ryzyko zainfekowania oczu.
Dlaczego płyny do pielęgnacji soczewek są tak drogie?
Oryginalne twarde soczewki mogłyby być czyszczone antyseptycznym płynem. Jednakże współczesne soczewki kontaktowe są wykonane z materiału tak zaprojektowanego, aby były wygodne i zdrowe do noszenia. Wadą jest to, że soczewki te wymagają płynów pielęgnacyjnych specjalnie do nich zaprojektowanych. Produkcja płynu pielęgnacyjnego odbywa się w takich samych warunkach jak innych leków - co jest kosztowne. Wszystkie płyny do soczewek kontaktowych muszą posiadać odpowiednie licencje lub oznakowania certyfikatu CE, aby mogły być dopuszczone do sprzedaży. Nim powstanie ostateczna formuła płynu pielęgnacyjnego potrzeba wielu kosztownych badań, po czym następuje równie kosztowny proces produkcji. Bezpieczeństwo oczu jest bardzo ważne, dlatego aplikując do oka kawałek plastiku, który nie jest integralną jego częścią, należy koniecznie upewnić się, że soczewki są komfortowe i bezpieczne.
Czy konieczne musimy stosować tabletki usuwające białko?
Zanieczyszczenie soczewki kontaktowej pochodzi częściowo z otoczenia (np. kurz), a po części z oka. Szczególnie łzy zawierają wiele związków, które mogą przylegać do soczewki. Cztery główne składniki łez, które osadzają sie na soczewkach to białka, tłuszcze, wapń i śluz. Za pomocą procedury codziennego wycierania i spłukiwania możemy pozbyć się większość z tych składników. Ze wszystkich tych składników białka są najtrudniejsze do usunięcia, co oznacza, że po pewnym okresie czasu, na powierzchni soczewki może utworzyć się warstwa białka. Tabletki usuwające białko są zaprojektowane specjalnie z tego powodu - aby pozbyć się trudnych do usunięcia protein. Ilość białka wytwarzanego przez oczy różni się u wielu osób, niektóre osoby muszą używać tabletek o wiele częściej. Jest też tak, że niektóre rodzaje soczewek absorbują więcej białka niż inne. Niezależnie od tego, nie wystarczy tylko czyszczenie płynem odbiałczającym. Na soczewkach kontaktowych gromadzą się także inne związki i zanieczyszczenia. W związku z tym codzienne czyszczenie soczewek kontaktowych powinno być obowiązkiem.