Rynek japoński popadł w ciągu ostatnich dwóch lat w zapomnienie. Czy warto inwestować w Japonii? Jak funkcjonują indeksy Topix oraz Nikkei 225? Który lepiej zachowuje się w czasie hossy, a który gdy na rynku jest bessa?

Data dodania: 2008-04-08

Wyświetleń: 2941

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Akcje spółek japońskich posiada w swoim portfelu niewielu inwestorów. Nic dziwnego, był to ostatnio jeden z najsłabszych rynków na świecie. Ale sytuacja może ulec zmianie.

Czy warto inwestować w indeksy japońskie? Artykuł Jacka Pietkiewicza w tygodniku CashFlow&You poświęcony jest analizie japońskich indeksów NIKKEI 225 i TOPIX.

Rynek japoński jest ogromny, tak naprawdę większy jest tylko rynek amerykański. Dlatego zwraca uwagę bardzo dużych graczy, których ze względu na kwoty posiadanego kapitału nie interesują małe i średnie rynki. Może już warto się nim zainteresować i dowiedzieć się, czym różnią się indeksy NIKKEI 225 oraz TOPIX? W który ewentualnie byłoby korzystniej zainwestować?

Rynek japoński popadł w ciągu ostatnich dwóch lat w zapomnienie. Uważam jednak, że mimo obecnej słabości zasługuje na uwagę.

Na pewno jednego rynkowi japońskiemu nie można odmówić: uczy pokory i każe patrzeć z bardzo dużym dystansem na rzucane hasłowo (zwłaszcza przez różnej maści sprzedawców produktów finansowych) zalecenia inwestowania długoterminowego. Nie chciałbym być źle zrozumiany: nie jestem przeciwnikiem każdego inwestowania długoterminowego. Jestem jedynie przeciwny bezwarunkowemu trzymaniu akcji i funduszy, bez względu na sytuację na rynku.

„Inwestycje długoterminowe są nietrafionymi inwestycjami krótkoterminowymi” Lepiej się tego wystrzegać.

Czy warto inwestować w indeksy japońskie? Jak są skonstruowane indeksy Topix oraz Nikkei 225? Który lepiej zachowuje się w czasie hossy, a który gdy na rynki nadciąga bessa? Pełna treść artykułu „Czy wkrótce ponownie zakwitną wiśnie?” dostępna jest w tygodniku internetowym CashFlow&You nr 44 (14/2008). Autor artykułu: Jacek Pietkiewicz, wydawca: e-ProfitSystem http://newsletter.cashflowandyou.pl.

Licencja: Creative Commons