Każdy chciałby mieć super moce, co chwile przeżywać wspaniałe przygody i robić co tylko sobie zamarzy. Teraz masz taką okazję.

Data dodania: 2013-05-02

Wyświetleń: 2418

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

  Dla wielu ludzi świadomy sen to normalność (w dzień żyją jak każdy inny człowiek, a w nocy: walczą z potworami, latają, podróżują w czasie i robią co tylko chcą), ale niektórzy ludzie nie wiedzą, bądź nie pamiętają o tym, że można w pełni reżyserować swoje sny. Dla tych właśnie osób piszę od podstaw. Do zaawansowanych technik przejdziemy z czasem, dlatego uzbrój się w cierpliwość.

  Jeżeli jesteś zainteresowany kontrolowaniem swoich snów, musisz być świadomy, że to wymaga dyscypliny i trochę zaangażowania (przynajmniej na początku, ale obiecuję, że to czego doświadczysz sprawi, iż będziesz zadowolony). 

  Jako podstawę i wielkie ułatwienie proponuje dziennik snów, który sam w sobie przynosi wiele korzyści. Jest to notes, w którym po przebudzeniu zapisujesz wszystko, co Ci się śniło.

  Ludzie mówią ''nic mi się dziś nie śniło'' - to nieprawda. Ci ludzie po prostu tego nie pamiętają. Prowadząc dziennik, zapisywać będziesz przeważnie od jednego do sześciu marzeń sennych i nauczysz się je zapamiętywać. Jeśli jesteś zdecydowany, to już dziś znajdź zeszyt i długopis. Połóż je przy łóżku, by zaraz po przebudzeniu zapisać wszystko co Ci się przyśniło.

 Dziennik proponuję prowadzić według szablonu - łatwiej wypełniać rubryki, niż je za każdym razem na nowo tworzyć, a i dzięki temu wszystko będzie bardziej przejrzyste i zorganizowane.

  A o to jeden z przykładowych schematów:

Kluczowe elementy: wymieniasz tutaj słowa, które mają pobudzić skojarzenia np. czarny kot, palma, średniowiecze, rzeka.
Opis: tutaj starasz się jak najdokładniej opisać treść snu (piszesz dla siebie, więc nie musisz się starać pisać ładnie) np."Idę pustynią. Widzę ogromną palmę, na której siedzi wielki czarny kot. Przygląda mi się bacznie, gdy go mijam, jeszcze z oddali czuję jego spojrzenie. Docieram do miasta, które kojarzy mi się ze średniowieczem. Miasto jest wielkie, a przez jego środek przechodzi rzeka. Gdy do niej dochodzę, budzę się."
Nastrój: opisujesz tutaj jaka była ogólna aura snu np. sen był pozytywny, świetnie się czułem - tylko gdy ten kot mnie obserwował poczułem chwilowy dyskomfort.
Tytuł: nazwa która przyjdzie Ci na myśl np: wielkie miasto.
Data: tu już wpisujesz swoją indywidualną datę snu.

  * dziennik równie dobrze możesz zastąpić dyktafonem, czy nagrywać się na krótkich filmikach video itp. Wybierz to, co będzie dla Ciebie wygodniejsze.

  Dzięki dziennikowi zwiększy się Twoja umiejętność zapamiętywania snów, ale także:

- nauczysz się rozpoznawać oznaki snu (elementy we śnie, które się powtarzają, dzięki czemu będziesz mógł uświadomić sobi, że śnisz), a gdy oznaki zaczną się zmieniać, Twój dziennik znowu Ci pomoże odnaleźć nowe;

- poprawi się twoja umiejętność koncentracji i skupienia;

- dokładniej poznasz swoją podświadomość, a zarazem siebie obserwując swoje sny.

  Zapisuj sny najlepiej zaraz po przebudzeniu, dzięki temu zdążysz zapisać więcej szczegółów zanim ulecą z pamięci. Rodzaj dziennika zależy od Twoich upodobań, ale lepiej żeby kartki były jasne na wypadek, gdybyś zapisywał sen w pół mroku. Ze względu na prywatną naturę tego notatnika proponuję pomyśleć nad zabezpieczeniem go przed niepożądanym ciekawstwem.

  Drugą pomocą są testy świadomości (sam czasem ich używam, aby zwiększyć częstotliwość wilczych snów). Polegają one na sprawdzaniu w ciągu dnia czy śpisz. Brzmi śmiesznie, bo przecież teraz nie śpisz tylko czytasz ten artykuł i o tym wiesz, nie musisz tego sprawdzać. Ale wykonując to ćwiczenie codziennie, stanie się to nawykiem. Gdy nawyk ten uzewnętrzni się we śnie, wtedy będziesz się cieszył, że możesz świadomie go kontrolować. Wykonując to ćwiczenie (codziennie) wyobrażasz sobie jak śnisz i uświadamiasz sobie, że to sen (pomocą będzie wiedza, iż tam świat się zmienia: tam gdzie przed chwilą było drzewo teraz jest ławka, budynki mają inny kolor albo patrząc w to samo miejsce dwa razy widzisz całkiem inne samochody - wyobraź sobie jak to widzisz). Musisz robić to z przekonaniem. Możesz także podskoczyć - we śnie grawitacja się różni, zauważysz. Następnie wyobraź sobie co będziesz robił (przypominam - możesz wszystko!) i jak się cieszysz przeżyciami. Dla większej skuteczności wymyśl jakiś impuls, który będzie wywoływał test np. rób test za każdym razem, kiedy spojrzysz na zegarek, gdy będziesz mijał sklep lub gdy zobaczysz literę Z. Te techniki kontynuuj codziennie i wytrwale.

  Testy świadomości należy wykonywać systematycznie za każdym razem, gdy dany bodziec wystąpi w ciągu dnia. Proponuję jako bodźce używać chwil, w których patrzycie na zegarek, czytacie coś lub zapalacie światło, ale mogą to być Twoje indywidualne elementy dnia: tak jak reklamy w telewizji, dźwięk ptaków lub cokolwiek co zdarza się w ciągu Twojego dnia dość często. Za każdym razem trzeba być podejrzliwym, by nie przenieść wzorca odpowiedzi przeczącej (nie, nie śpię) do snu. Dlatego zaproponowałem, by udawać czasem, że jest się we śnie i się to sobie uświadamia.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena