Przeprowadzone doświadczenia dowiodły istotnego znaczenia marzeń sennych. Jak chcesz wiedzieć więcej o senniku zapoznaj się z tym artykułem i korzystaj z sennika opartego o ludzkie doświadczenia!

Data dodania: 2009-10-15

Wyświetleń: 4262

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niegdyś snom przypisywano ogromne znaczenie, a ich interpretację powierzano kapłanom i mędrcom. W dzisiejszych czasach księgą znaczeń snów jest sennik. Coraz większa rzesza ludzi korzysta z tych znaczeń w życiu codziennym W starożytności istniał zwyczaj szukania w nich wskazówek przed podjęciem każdej ważniejszej decyzji życiowej. Z marzeń sennych wróżono o losach całych narodów. Nawet najświetniejsze ówczesne umysły podzielały tę wiarę. Na przykład zamknięty w ateńskim więzieniu Sokrates w ostatnim dniu swego życia oczekując na wypicie cykuty zaczął pisać wiersze. Na zdziwienie tym odpowiedział: „Spełniam wolę bogów, objawioną w snach". Usłyszałem bowiem słowa: „Ty, Sokratesie, powinieneś uprawiać muzykę". W pojęciu starożytnych muzyką była również poezja. Święta księga Żydów - „Talmud" - marzenia senne przyrównuje do listów. „Niezrozumiany sen jest jak nieprzeczytany list". Byłyby to, więc prawdziwe przekazy informacji, z podświadomości do świadomości. Lecz jeśli nie rozumiemy języka ich zapisu, umyka nam część tajemnej wiedzy o nas samych.


W marzeniach sennych odzwierciedla się nasz charakter, a zwłaszcza te jego aspekty, których normalnie nie potrafimy zaobserwować. Także charakter innych ludzi. Odkrywamy przez to ukryte siły tkwiące u podstaw różnych zachowań. Pewne starotybetańskie przysłowie mówi: „Chociaż masz oczy, by widzieć innych, potrzebujesz lustra, by zobaczyć siebie". Owym lustrem są nasze sny, bo widzimy w nich siebie jakby z zewnątrz. W czasie snu obserwujemy, by po przebudzeniu móc wyciągnąć wnioski. Lustro snów jest krzywym zwierciadłem, dlatego trzeba umieć posługiwać się tym darem. Kto pozna swoje sny, pozna siebie na nowo. Poszukiwanie samego siebie nigdy się nie kończy, podobnie jak nigdy nie osiąga pełni zdolność człowieka do kierowania sobą. Także w końcu życia jeszcze mniej się zna, niż przypuszcza.


Wobec tego sny są dla nas prawdomównym informatorem a zarazem strażnikiem naszego dobra. Można je wykorzystać do diagnozy i terapii chorób. W swej większości odzwierciedlają, odbijają nasze teraźniejsze życie. Pisał o nich św. Augustyn, że choć „są wyrazem tego, co ukryte w człowieku, uczuć niskich, ale też wzniosłych i mistycznych", to niektóre z nich wskazują przyszłość.

Jakie są Twoje doświadczenia związane ze snami?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena