Fornir - brzmi znajomo, ale czy jednak każdy stąpający po tym świecie człowiek wie, o czym mowa? Myślę, że niestety nie. Z tego też powodu stworzyłem ten oto artykuł.

Data dodania: 2010-09-19

Wyświetleń: 1860

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Drzewo, drewno, okleina, sklejka, fornirowanie, drewniana podłoga, dąb, brzoza, sosna to wszystko po części składa się na pojęcie "fornir". Ale tak na prawdę, to jak najkrócej można byłoby określić znaczenie tego słowa? Co ono tak na prawdę oznacza? Podejmijmy się tego wyzwania i określmy jednoznacznie cóż to takiego.


Zaczynamy. Jako prosty człowiek uważam, że fornir to po prostu bardzo cienki płat drewna uzyskiwany w różnych firmach przez tak zwane "skrawanie". Tak tworzone płyty są na prawdę bardzo cienkie. Nie wierzycie? W takim razie posłuchajcie. Otóż, zwykły kawałek forniru ma około 1 mm. Niesamowite, no nie?

Do czego stosuje się tak otrzymany produkt? Zastosowanie jest niesamowicie duże. Jednak najczęściej forniru używa się na SKLEJKĘ lub OKLEINĘ (czyli tak zwane fornirowanie) lub drewno warstwowe. Tak duże zastosowanie stanowi o tym, że fornir jest rzeczą powszechną i bardzo niezbędną dla ludzi odnawiających swoje wnętrza. Fornir tworzony jest zwykle z drewna okrągłego.

Nie dość, że produkt ten ma ogromne zastosowanie, jest praktyczny i bardzo trwały to dodatkowo cieszy się także dużą różnorodnością. Na dzisiejszym rynku znamy, np. fornir dębowy, fornir jesion, fornir brzoza, fornir sosna... i wiele, wiele innych. Mógłbym wymieniać tak w nieskońoczoność, ale po co? Myślę, że moje wyjaśnienie jest bardzo dobre, a skoro zainteresowałem kogoś tym zagadnieniem to zachęcam do doszukiwania się dodatkowych informacji i dzielenie się nimi z nami. Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytelników!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena