Długo zastanawiałem się, czy taki dziennik jest faktycznie tak niezbędny do osiągania świadomych snów. Kiedyś potrafiłem zapamiętać od 3 do 4 snów z jednej nocy. Jednak w chwili, gdy przestałem zapisywać sny, wyniki znacznie się pogorszyły. Dlaczego więc jest taki niezbędny?

Data dodania: 2012-09-02

Wyświetleń: 2840

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzięki niemu zwiększasz jakość swoich snów, pamiętasz także więcej szczegółów. Dodatkowo, jeżeli zagłębisz się w swoje notatki, możesz zauważyć, że pewne elementy się powtarzają w Twoich snach. Jest to Twój znak snu. Polecam Ci założenie takiego dziennika snu. Przygotuj się jednak na jeden fakt.

Im częściej będziesz zapisywać sny, tym więcej będziesz ich pamiętać.

A teraz jak taki dziennik może wyglądać?

Przygotuj sobie czysty zeszyt oraz długopis. Oczywiście możesz też zapisywać swoje sny na komputerze, jednak zanim komputer się uruchomi, a my zaczniemy pisać, możemy zapomnieć jakiś kawałek naszego snu. Dlatego też proponuję Ci zeszyt i długopis. Jest też więcej plusów takiego rozwiązania, które zaraz Ci przedstawię.

Jak prowadzić efektywne notatki?

Oto kilka moich rad:
1. Na początku piszesz dosłownie wszystko, co pamiętasz ze snu - mogą być to dialogi, jakieś sformułowania czy szczegóły. 

2. Możesz sporządzać obrazki, najlepiej proste i schematyczne. 

3. Jak uznasz już, że wszystko zapisałeś/zapisałaś, piszesz nad notatką datę.

4. Nadajesz prosty tytuł dla snu. 

5. Czytasz jeszcze raz to, co zapisałeś/zapisałaś. Ponieważ czasem bywa tak,  że może Ci się coś przypomnieć jakiś szczegół.

6. Ciekawą rzeczą jest również nadawanie kategorii dla snu, np. koszmar, śmieszne, skłaniające do refleksji czy katastroficzne.

7. Kiedy masz trochę wolnego czasu, przeczytaj wszystkie swoje notatki. Spróbuj w nich znaleźć podobne elementy, czyli Twój znak snu. Może to być symbol, przedmiot, kolor, sytuacja itp. Pamiętaj jednak, że takich znaków snów możesz mieć kilkanaście. Może się jednak zdarzyć, że trudno będzie Ci zapamiętać sen. Jednak nie zrażaj się, jest pewna technika, którą sam stosuję w takich sytuacjach. 

 Technika "Pamięć snu"

1. Siadasz sobie wygodnie, możesz nawet się położyć, jednak w takiej pozycji, by nie zasnąć. 

2. Zamykasz oczy.

3. Bierzesz kilka głębokich oddechów, skupiając swoją uwagę na nich. 

4. Gdy już czujesz pewne rozluźnienie, zadajesz sobie proste pytanie: „co mi się śniło?”. Czekasz na odpowiedź. Może to być obraz albo po prostu myśl, która wpadnie Ci do głowy. 

5. Teraz, jak już masz jakąś myśl, po prostu zadawaj sobie pomocnicze pytania typu "co było wcześniej?", "jak się tutaj znalazłem?"

Licencja: Creative Commons
0 Ocena