Dlatego na szkoleniach dotyczących czasu pracy podstawą jest zawsze określenie definicji czasu pracy.
Czas pracy według prawa
Czasem pracy nazywa się czas, w którym pracownik jest do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy albo też w innym miejscu, w którym praca ma być realizowana. Czas pracy obejmuje między innymi czas faktycznego wykonywania pracy czyli realizowania obowiązków na konkretnym stanowisku, jak i czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Stan ten jest, ściśle mówiąc, określany jako zarówno psychiczny, jak i fizyczny, i w jego trakcie pracownik jest zobowiązany do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy w wyznaczonym miejscu.
Oczywiście, niezbędne jest znajdowanie się przez pracownika w wyznaczonym miejscu, aby określony czas mógł być zaliczony do czasu pracy. Jeżeli pracodawca planuje zatem obowiązki dla pracownika oraz powierza mu określone zadanie, powinien on brać pod uwagę fakt, że zadania te powinny być zaliczane do wymiaru czasu pracy w myśl prawa.
Co zalicza się do czasu pracy?
Czas pracy to jednak nie tylko obowiązki, na przykład obsługa linii produkcyjnej czy stanie przy kasie w charakterze sprzedawcy. Do czasu pracy wlicza się bowiem także innego rodzaju czynności i sytuacje, a są to między innymi:
- przerwy w pracy, także dla tych zatrudnionych w warunkach szkodliwych
- przerwy dla kobiet na karmienie dziecka piersią
- czas nauki pracowników młodocianych
- czas szkoleń w zakresie BHP
- czas podróży służbowej w czasie godzin pracy
- osoby niepełnosprawne uzyskują przerwy w wymiarze 15 minut na wypoczynek lub gimnastykę
- osoby pracujące przy monitorach otrzymują 5-minutow przerwy po każdej godzinie pracy na odpoczynek
- inne okresy według prawa wewnętrznego firmy