Artykuł zawiera opis technik stosowanych podczas hipnozy właściwej już po zaindukowaniu transu. Do opisu technik dodano przykładowe zastosowania.

Data dodania: 2013-04-03

Wyświetleń: 2262

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zastosowanie hipnozy jest bardzo szerokie. Wiedzą o tym wszyscy, którzy zetknęli się z tym pojęciem. Począwszy od reklam gabinetów hipnoterapeutycznych po artykuły prasowe. Większość publikacji dotyczy jednak opisu, w jakich to dziwnych przypadkach hipnoza pomogła lub jakie nawyki może zmienić. Wśród większości osób dominuje jednak przekonanie, że jeśli coś jest do wszystkiego... nie jest wystarczająco skuteczne. Dlatego zapanowała w naszym świecie moda na specjalizacje. Tym sposobem np. w dziedzinie naprawy pojazdów mamy fachowców od mechaniki, elektryki, lakierowania czy blacharstwa. Zauważ, że specjalizacja dotyczy dziedzin, w których wykorzystywane są skomplikowane urządzenia, których sprawna obsługa wymaga długiej nauki. Hipnoterapeuci również mają swoje mniej lub bardziej ulubione dziedziny – zwróć jednak uwagę, że używają oni wyłącznie swoich zdolności oddziaływania werbalnego i niewerbalnego na drugiego człowieka.

Można powiedzieć, że sam hipnoterapeuta jest wszechstronnym urządzeniem, które przyjmuje odpowiednie cechy zależnie od potrzeby. Hipnotyzer, wykorzystując swój kreatywny intelekt, empatię i elokwencję w połączeniu z technikami pracy w hipnozie, staje się skuteczym terapeutą. To „urządzenie” w postaci terapeuty, zależnie od użytej techniki staje się pomocne do rozwiązywania problemów emocjonalnych, korygowania zachowań, poprawy efektywności działania, polepszenia koncentracji, uzdrowienia stosunków rodzinnych itp.

Techniki pracy w hipnozie to sposób oddziaływania hipnoterapeuty na osobę w transie. Techniki pracy w hipnozie należy odróżnić od metod indukcji. Pojęcie indukcji odnosi się do sposobów wywoływania i pogłębiania transu. Krótko mówiąc po zaindukowaniu transu można zastosować właściwą technikę. Technikę dobiera się zależnie od sytuacji i przewidywanej skuteczności bądź założonego celu. Najczęstszym czynnikiem ograniczającym jest informacja przechowywana w naszej podświadomości. Podstawą skuteczności określonej techniki jest korygowanie postrzegania właśnie na poziomie podświadomym. W przypadku ujawnienia się określonych okoliczności podświadomość kieruje odpowiednio do wewnętrznego programu naszymi zachowaniami i reakcjami. Hipnoza pomaga usunąć przyczyny problemu bez angażowania umysłu świadomego - poprzez korektę programów zapisanych w podświadomości. Poniżej przedstawiam kilka wybranych technik wraz z przykładami ich zastosowania:


DTI
DTI czyli identyfikacja w głębokim transie (Deep Trance Identification) jest sposobem na łatwe pozyskanie nowych zasobów od osób, które są w czymś wyjątkowo dobre. Przykładowo, jeśli chciałbyś stać się bardziej pewny siebie, częściej się uśmiechać, dobrze jeździć na nartach czy skuteczniej uczyć - znajdź osobę, która przejawia taką cechę. Może to być ktoś, kogo spotykasz na co dzień, dobry znajomy, przyjaciel, członek rodziny, a także osoba publiczna. Powinieneś być w stanie dokładnie wyobrazić sobie jej sposób zachowania, mówienia, itp. Podczas transu zachowania i umiejętności tych wybranych osób są „kopiowane” do Twojej podświadomości. W chwili wystąpienia w życiu określonych okoliczności podświadomość pokieruje naszym zachowaniem tak, jak ma to miejsce u wzorcowych osób. Tym sposobem można korygować wszelkie cechy osobowości, umiejętności lub stosunek do życia - pod warunkiem, że są one zgodne z naszym systemem przekonań. Osoba przed zabiegiem hipnozy sama wybiera sobie cechy i osoby bądź postacie, które charakteryzują się posiadaniem i umiejętnością stosowania tej cechy. Zazwyczaj podczas jednej sesji pracuje się nad czterema cechami.

Reframing
Reframing, czyli przeramowanie, polega na skorygowaniu już istniejącej w nas cechy lub nawyku. Wewnętrzne poczucie ograniczenia możemy odnieść do dwóch przypadków - kiedy nie chcemy czegoś czuć, myśleć lub robić, ale jakaś część nas powoduje, że to robimy, oraz kiedy chcemy coś czuć, myśleć lub robić, ale jakaś część nas powstrzymuje nas przed tym. Założeniem skuteczności przeramowania jest uznanie, że ta nakazująca robienie lub nie robienie czegoś ma jakiś dobry ukryty cel, którego na poziomie świadomym nie znamy. Zakładając dobre intencje kierujące naszą podświadomością, nie staramy się wykasować tego niechcianego działania, tylko zwracamy się do kreatywnej części naszej osobowości, aby wymyśliła lub stworzyła nowe zachowania umożliwiające zrealizowanie tej pozytywnej intencji w sposób łatwiejszy i przyjemniejszy oraz odpowiadający naszej świadomej części. Zaletą tej techniki jest możliwość korygowania nawyków, zachowań lub myśli bez ich opisywania przed terapeutą. Stąd osoby nieśmiałe bądź które wolą nie zdradzać szczegółów korygowanego problemu mogą poczuć się komfortowo.


Indukcja Elmana

Indukcja Elmana (od nazwiska autora Dave'a Elmana) wykorzystuje stan głębokiego transu w celu poprawy zdrowia i parametrów fizjologicznych człowieka. Jakkolwiek cała procedura odnosi się również do metody początkowego stanu zaindukowania transu, to właściwa część dotycząca pracy w hipnozie stanowi ciekawą technikę kontroli parametrów ciała. Elman zafascynował się hipnozą, kiedy jako mały chłopiec zobaczył, jak pomogła w uzdrowieniu jego ojca. Na skutek tego przeżycia rozwinął technikę, która powoduje odnalezienie i przywrócenie schematu doskonałego zdrowia w sposób najbardziej korzystny. Poprzez korektę podświadomych parametrów można np. unormować ciśnienie krwi, poprawić metabolizm w celu zmniejszenia nadwagi, wzmocnić układ immunologiczny u osób łatwo przeziębiających się itp.


Ustawienia rodzinne w hipnozie

Ustawienia rodzinne wg Berta Hellingera są z reguły przeprowadzane jako terapia grupowa, w której analizowane i uzdrawiane są relacje rodzinne. Aby przeprowadzić ustawienia rodzinne w klasycznej wersji, konieczna jest obecność przynajmniej 8-12 osób i opisanie czasem trudnej sytuacji rodzinnej na forum. Dla wielu osób, które chciałyby poprawić swoje stosunki rodzinne, jest to zbyt duże wyzwanie. Dlatego pod wieloma względami łatwiejsze jest przeprowadzanie ustawień rodzinnych w hipnozie. Technika nie wymaga obecności nikogo z rodziny. Podczas terapii następuje zidentyfikowanie członków rodziny, z którymi występuje sytuacja kryzysowa. Po identyfikacji - nadal w transie - następuje aktywny dialog mający na celu ustalenie przyczyn złych relacji, uwolnienie emocji oraz uzdrowienie. Zależnie od sytuacji uzdrownienie relacji może nastąpić przez wybaczenie lub okazanie skruchy.


Linia czasu

Praca z linią czasu znajduje najlepsze zastosowanie w sytuacjach, kiedy jakieś wydarzenie z przeszłości lub przyszłości wpływa zbyt ograniczająco lub pobudzająco na naszą obecną sytuację. Np. wizja poważnego egzaminu, który ma nastąpić za rok, jest tak przytłaczająca i napawająca strachem, że powoduje trudności w nauce już w chwili obecnej. Praca na linii czasu polega na przeniesieniu w przyszłość do chwili już po zaistnieniu wydarzenia i wzmocnieniu odczuć pozytywnych oraz pewności, że obawy i strach były wyolbrzymione i bezpodstawne. Technikę tę można stosować w przypadku obawy przed kontuzjami lub powtórnymi urazami w sporcie, redukcji tremy scenicznej itp.


Regresja wiekowa

Regresja wieku pozwala cofnąć się w czasie w dowolny moment swojego życia. Poza oczywistymi głębokimi emocjami związanymi z przeszłością - w czasie sesji można odnaleźć sytuacje, które pomimo upływu czasu i zapomnienia w jakiś sposób zdefiniowały nasze wybory i zachowania oraz postrzeganie świata w życiu dorosłym. Technika ta pozwala również zakotwiczyć w osobach mających tendencję do popadania w stanu depresyjne - uczucia szczęścia i radości, które towarzyszyło nam w pewnych chwilach naszej przeszłości. Kiedy znów poczujemy skłonność do depresji, powróci do nas radosne uczucie, które znów napełni nas energią. Regresja wiekowa pozwala również odnaleźć przyczyny problemów, z którymi nie możemy poradzić sobie w konwencjonalny sposób, np. w przypadku łuszcycy można zidentyfikować zdarzenie z przeszłości, które spowodowało trwałe poczucie odrzucenia powodujące chorobę.

Hipnoza i jej stosowanie jest pojęciem bardzo elastycznym. Ta elastyczność stanowi o skuteczności i wszechstronności jej zastosowania. W hipnozie terapeutycznej z reguły nie jest wymagany głęboki trans i nie występuje zjawisko amnezji. Hipnoza pomaga w lepszym i łatwiejszym wykorzystaniu wszystkich naszych wewnętrznych zasobów.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena