Fakt, że kolory wpływają na nastrój i pozwalają się pozbyć niektórych chorób, jest już powszechnie znany. Koloroterapia jest używana na przykład w psychologii w leczeniu zaburzeń psychicznych, a nawet zaburzeń psychosomatycznych.

Data dodania: 2010-07-02

Wyświetleń: 2918

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fakt, że kolory wpływają na nastrój i pozwalają się pozbyć niektórych chorób, jest już powszechnie znany. Koloroterapia jest używana na przykład w psychologii w leczeniu zaburzeń psychicznych, a nawet zaburzeń psychosomatycznych. Kolor różowy - wpływa pozytywnie na psychikę oraz pozwala zwalczyć stres i zmęczenie. Żółty pomaga odzyskać radość zycia. Błękit - poprawia koncentrację i pozwala logicznie myśleć. Biały - pomaga patrzeć na świat optymistycznie.

Ale nawet przy zwykłym przeziębienia lub bólu ucha może koloroterapia okazuje się bardzo użyteczna i pomocna. Na przykład, czerwone światło używane jest na bóle  zatok lub bóle ucha. Brązowe pomaga w leczeniu cukrzycy i kłopotów hormonalnych, a burgund na kłopoty z cerą.

Ojcem koloroterapii jest Avicenna ­ arabski filozof i lekarz XI wieku. Uważał on, że właśnie kolor jest najważniejszym czynnikiem uzdrawiającym. Koloroterapia działa w dużym stopniu nie tylko na zdrowie kobiety czy mężczyzny, ale także na nasz nastrój.  Na przykład,  niebieskawe  i białe  białe światło wpływa na zdolność koncentracji, zmniejsza stres i pozwala nazachowanie równowagi emocjonalnej czy też uzyskanie satysfakcji z wykonywanej pracy. Dlatego ten typ światła - świetnie nadaje się do miejsc w których dużo przebywamy i pracujemy.

Ale nawet w prywatnym życiu, można skorzystać z dobrodziejstw terapii kolorem. Pokój dla noworodków powinien być utrzymany w ciepłych odcieniach czerwonego lub pomarańczowego. Te bowiem kolory, odwołują się do barw, z którymi dziecko zetknęło się jeszcze w macicy. Dzięki zachowaniu w poświadomości tych wspomnień dzieci otoczone taką kolorystyką śpią lepiej, są bardziej zrównoważone. Udowodniono ,że nawet płacz lub napady kolki występują u tych dzieci znacznie rzadziej.

Koloroterapia jest używana pomocniczo od wielu lat w akupunkturze, ziołolecznictwie, zdrowym odżywianiu czy dietach. Podczas badań stwierdzono także, że kolory , które nosimy na co dzień, odpowiedzialne są za nasze nastroje. Nie raz pewnie zauważyłaś, że masz ochotę na coś " czerwonego" innym razem wolisz klasyczną "czerń". Te podświadome wybory kolorystyczne korespondują z naszym aktualnym stanem ducha - warto więc zwracać uwagę na to "na co akurat mamy ochotę" Kolory bowiem nie tylko podkreślają naszą urodę, pomagają w dobrej pielęgnacji twarzy i ciała, ale mają wpływ na nasze zdrowie.

Warto nie bać się kolorów i stosować koloroterapię na co dzień. Każdy kolor ma bowiem swój wpływ na zmysły, duszę i ciało.  Kolor różowy - wpływa pozytwynie na psychikę oraz pozwala zwalczyć stres i zmęczenie. Żółty pomaga odzyskać radość życia. Błękit - poprawia koncentrację i pozwala logicznie myśleć. Biały - pomaga patrzeć na świat optymistycznie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena