Portal rolniczy - nowe rozwiązanie w zdobywaniu informacji w dziedzinie dopłat bezpośrednich, programów unijnych, budownictwa rolnego, metod zwiększania wydajności produkcji i wielu innych, to dopiero początek nowej ery. Polska wieś doceniła siłę Internetu.

Data dodania: 2007-03-08

Wyświetleń: 5376

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Choć obecnie Internet jest w miarę tani i łatwo dostępny, większość osób nadal uważa, że sieć i rolnik to dwa wykluczające się pojęcia. Jednak jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę hasło “portal rolniczy”, okazuje się, że polska wieś jest o wiele bardziej nowoczesna, niż sądzi większość mieszczuchów...

Jeszcze kilka lat temu portal rolniczy mógłby wydawać się chybionym przedsięwzięciem. Jednak wstąpienie Polski do Unii Europejskiej a tym samym zwiększenie nacisku na modernizację wsi, pociągnęło za sobą daleko idące zmiany. Producenci rolni, by stać się konkurencyjni, nie tylko musieli zwiększyć opłacalność produkcji, lecz także zainwestować w nowinki techniczne i starać się dotrzymywać pod tym względem kroku naszym zachodnim sąsiadom. Biorąc pod uwagę, że większość tradycyjnych wydawnictw poświęconych rolnictwu to miesięczniki i kwartalniki, Internet stał się bardzo pożądanym medium, gdyż tylko on, oprócz telewizji, był w stanie dostarczyć bieżących informacji. W rezultacie coraz więcej osób zaglądało na ten czy inny portal rolniczy, co oczywiście powodowało powstawanie nowych.

Obecnie trudno znaleźć wyspecjalizowany portal rolniczy poświęcony tylko i wyłącznie danemu typowi produkcji. Większość z nich bazuje na informacjach ogólnych, zawiera dane dotyczące takich spraw jak dopłaty bezpośrednie dla rolników czy unijne programy pomocowe, linie kredytowe dla rolników, relacje z targów rolniczych oraz działy poświęcone budownictwu rolnemu, technice i zwiększaniu wydajności produkcji. Tylko część z nich posiada fora czy czaty, gdzie rolnicy mogą wymienić się swoimi spostrzeżeniami. Brakuje też w nich artykułów związanych nie tyle z danym typem produkcji, co raczej z daną rasą bydła czy drobiu i jej wymaganiami, więc danymi bardzo ważnymi dla osób prowadzących specjalistyczne gospodarstwa rolne. Wprawdzie są już pierwsze portale poświęcone drobiarstwu, hodowli bydła, produkcji roślinnej czy nawet paszom, jednak bardzo często powielają one jedynie informacje oferowane przez bardziej ogólny portal rolniczy.

Portal rolniczy to jednak nie tylko serwis informacyjno-edukacyjny. Praktycznie każdy posiada dział ogłoszeń, gdzie można kupić, sprzedać czy wymienić sprzęt i płody rolne. Są także oferty typowo usługowe, poczynając od koszenia łąk a kończąc na wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników czy wykonywaniu pomiarów GPS.

Wszystko wskazuje na to, że portale rolnicze będą nadal się rozwijały i wkrótce staną się podstawowym źródłem informacji dla rolników, nie tylko tych prowadzących specjalistyczne gospodarstwa rolne, z czym wiąże się najczęściej nie tylko lepsza kondycja finansowa (co na wsi ma spory wpływ na posiadanie lub nie Internetu), lecz i wyższy poziom wykształcenia, za którym idzie także umiejętność i wola korzystania z Internetu, lecz także tych małorolnych. Nie można bowiem zapominać, że młodzież wiejska, która kilka lat temu miała dostęp do sieci co najwyżej w szkołach lub kafejkach internetowych, obecnie zaczyna przejmować gospodarstwa rodziców i przypuszczalnie o wiele chętniej będzie korzystała z informacji oferowanych przez taki czy inny portal rolniczy.

Jeśli chcesz się przekonać, jak wygląda portal rolniczy, wejdź na http://www.portalrolniczy.pl.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena