Jak w łatwy sposób osiągnąć lepsze wyniki od zarządzających funduszami, płacąc przy tym dużo mniej? Dzisiaj, kiedy mamy łatwy dostęp do Internetu, każdy może szybko uzyskać potrzebne informacje. Zarządzający funduszem stracili w ten sposób przewagę nad pozostałymi uczestnikami rynku.

Data dodania: 2008-03-14

Wyświetleń: 2384

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy nie byłoby korzystniejsze dla naszego portfela porzucenie złudzeń związanych z zarządzaniem aktywnym? Tygodnik dla inwestorów CashFlow&You w najnowszym wydaniu sprawdza, czy istnieje łatwy sposób, aby inwestując na giełdzie osiągnąć lepsze wyniki od zarządzających funduszami?

Zdradzę Państwu kulisy prac zespołów zarządzających i powiem, że ze strachu osiągnięcia znacznie gorszych wyników niż indeks, zarządzający starają się obecnie maksymalnie wzorować na indeksach. A to wszystko za „skromną” opłatą ok. 5% prowizji na „Dzień Dobry” i 4% rocznie „za zarządzanie”.

Jakie to wszystko ma znaczenie dla inwestora? Pochylmy się nad biednym zarządzającym, powiedzmy mu kilka jakże bardzo mu w takiej chwili potrzebnych słów otuchy i ... zastanówmy się, czy nie lepiej wybrać zarządzanie pasywne kupując indeks (oszczędzając przy tym na prowizji przy zakupie i na opłacie „za zarządzanie” ok. 4% rocznie)?

Statystyka jest nieubłagana i pokazuje, że inwestowanie zgodnie z wartościami biblijnymi „Wiara, Nadzieja, Miłość” w starciu z indeksowaniem jest skazane na niepowodzenie. W zasadzie jest tylko jedna wada takiego rozwiązania: jest wielce prawdopodobne, że dzięki indeksowaniu osiągniemy lepsze wyniki i to przy mniejszych kosztach, ale na pewno z tego tytułu nie dostaniemy wynagrodzenia zarządzającego funduszem. Nie odkrywam w tym momencie Ameryki. Podobne przemyślenia stają się udziałem coraz większej liczby inwestorów na świecie. Nie jest dziełem przypadku płynięcie coraz większego strumienia pieniędzy do funduszy ETF. A za naszą zachodnią miedzą jest już naprawdę w czym wybierać.

Czy wiedzą Państwo, że zarówno inwestorzy indywidualni, jak i instytucjonalni mają bardzo niewielkie szanse na bycie lepszym od indeksu, który powinien stanowić dla nich benchmark?

Chciałbym przestrzec przed jeszcze jedną nieuczciwością stosowaną przez FIO aktywnego zarządzania (choć same fundusze twierdzą coś zgoła innego i stawiają proponowane przez siebie warunki jako wyjątkowo uczciwe). Na czym polega ów nieuczciwy chwyt?

Pełna treść artykułu „Jak osiągnąć lepsze wyniki od zarządzających funduszami
płacąc przy tym dużo mniej?” dostępna jest w tygodniku elektronicznym CashFlow&You nr 41 (11/2008). Autor artykułu: Jacek Pietkiewicz, wydawca: e-ProfitSystem http://newsletter.cashflowandyou.pl.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena