Odnawialne źródła energii wiążą się ściśle z wykorzystaniem zasobów środowiska naturalnego, co w dużym stopniu zmniejsza ogólne zanieczyszczenie atmosfery. Jednym z takich źródeł jest energia wiatru, która do czerpania korzyści energetycznych wykorzystuje turbiny wiatrowe.

Data dodania: 2012-12-28

Wyświetleń: 1632

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Elektrownie wiatrowe stają się z roku na rok coraz popularniejszą metodą pozyskiwania energii przetwarzanej później na prąd elektryczny, wówczas bowiem przynosi ona największe korzyści. Wpływa na to szereg czynników, takich jak: umiejscowienie turbin w odpowiednim miejscu czy ogólna ich ilość. Warto przemyśleć i najpierw zbadać dokładnie siłę wiatru występującą na danym obszarze, gdyż ma to wpływ na późniejsze osiągnięcia energetyczne. Średnia prędkość wiatrów w Polsce w porze letniej wynosi 2,8 m/s, zimą natomiast 3,8 m/s, a w niektórych regionach jest to nawet nieco ponad 5 m/s, co stanowi minimum do zasilenia turbiny wiatrowej. Z tego też powodu korzystną lokacją w naszym kraju do takiego przedsięwzięcia jest północna jego część m.in.: Puck, Kołobrzeg.

Niemniej jednak, elektrownia wiatrowa ma swoje wady i zalety. Jednym z głównych plusów jest to, że taki sposób pozyskiwania energii jest bezpieczny dla środowiska. Sam fakt wybudowania turbiny nie wpływa znacząco na ekosystem, ponieważ można ją ulokować na nieużytkach lub terenach zanieczyszczonych. Poza tym jest to niewątpliwie urozmaicenie krajobrazu o technologię nowoczesną i dopiero rozpoczynającą działalność w naszym kraju.

Istnieją również i minusy takiego przedsięwzięcia. Główny problem stanowi wysoki koszt wybudowy elektrowni, choć eksploatacja sama w sobie nie jest dużym wydatkiem. Ponadto pracująca turbina wiatrowa oprócz energii wytwarza także hałas, który może przeszkadzać mieszkającym w pobliżu ludziom. Kłopot stanowi również to, że pozyskiwanie energii jest całkowicie uzależnione od siły wiatru, która jest zmienna.

Elektrownie wiatrowe stały się już nieodzownym elementem struktury pozyskiwania prądu. Takie rozwiązanie ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Nie należy jednak umniejszać znaczenia, jakie wnosi do systemu energetycznego. Jest to metoda wykorzystywana już w starożytności, a ciągle udoskonalana w teraźniejszości. 

Licencja: Creative Commons
4 Ocena