Większość społeczeństwa posługuje się technologią wymagającą ładowania elektrycznego. Jednak wraz z pojawieniem się kolektorów słonecznych weszła w życie możliwość wykorzystanie tej konstrukcji i w mniejszej wersji, wręcz kieszonkowej. Mowa o ładowarkach solarnych umożliwiających zasilanie telefonów komórkowych.

Data dodania: 2013-03-08

Wyświetleń: 1675

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ładowarki solarne z wyglądu przypominają zmniejszone panele słoneczne i pozwalają na wykorzystanie darmowej energii. Co więcej dają pełną niezależność od zewnętrznych źródeł zasilania. Prawidłowe ich funkcjonowanie zależne jest od napięcia i natężenia prądu ładowania, które dla standardowych telefonów komórkowych wynosi 5V i 500-1000mA. Należy przy tym pamiętać, aby nie ładować prądem o znacznie wyższych parametrach niż dozwolone, gdyż grozi to uszkodzeniem, a prąd o niższych sprawia że ładowanie będzie nieskuteczne. Aby upewnić się co do parametrów można je odczytać z danych zamieszczonych na konwencjonalnej ładowarce.

Elementem przydatnym jest wbudowany akumulator, którego zadaniem jest gromadzenie energii z możliwością jej wykorzystania w dowolnym czasie. Warto jednak zauważyć, że podczas procesu ładowania około 20% energii jest stratne, wynika to stąd, iż wydzielana jest ona w postaci ciepła przez ładowarkę solarną. Większość ładowarek słonecznych nie pobiera energii w czasie rzeczywistym, ponieważ odbywa się to stopniowo. Najpierw ładuje się zintegrowany akumulator, za pośrednictwem którego energia elektryczna transferowana jest do urządzenia mobilnego. Te procesy mogą odbywać się jednocześnie, ale ładowarka solarna najpierw ładuje zazwyczaj własny akumulator. Stanowi to kompromis technologiczny, gdyż może on wówczas zgromadzić wymaganą ilość energii za pośrednictwem tak małego panelu słonecznego, ale wystawionego na działanie promieni słonecznych w dłuższym okresie czasu. Jest to dobre rozwiązanie na długie wyprawy trwające kilka dni lub tygodni, na których codzienne ładowanie jest ograniczone.

W praktyce od jakości ładowania zależy technologiczna sprawność płytki fotowoltaicznej, która umożliwi pobór energii również w okresie słabego nasłonecznienia, czy zacieniowania. Ważna jest także fizyczna wytrzymałość i odporność na wstrząsy i drgania z racji na charakter użytkowania. Ponadto ładowarka powinna być elastyczna, lekka i odporna na zroszenia. Te cechy mogą zostać osiągnięte dzięki zastosowaniu technologii amorficznej, która umożliwia stosowanie giętkiej baterii słonecznej oraz uzyskuje bardzo dobre wyniki energetyczne w świetle dyfuzyjnym. Podobna technologia jest wykorzystywana w kalkulatorach, które często działają bez dostępu do bezpośredniego promieniowania, z tą różnicą że ich zapotrzebowanie na energię jest zdecydowanie mniejsze niż telefonu.

Mobilne ładowarki solarne idealnie nadają się jako alternatywne źródło zasilania wszelkich przenośnych urządzeń. Umożliwiają pobieranie czystej energii ze Słońca w sposób nie przyjazny środowisku. Ten sposób uzyskiwania energii polecany jest osobą, które podróżują i interesują się długimi wyprawami w dzikie zakątki świata, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnej elektryczności. Mogą one wówczas oddawać się swojej pasji pozostając przy tym w łączności ze światem. 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena