Kandydat do pracy w call center powinien posiadać predyspozycje do wykonywania tego typu zajęcia. Dobrze, jeśli cechuje go komunikatywność, życzliwy stosunek do ludzi oraz umiejętność trzymania nerwów na wodzy. Ważny jest miły głos.

Data dodania: 2012-11-12

Wyświetleń: 856

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli posiada te cechy, zaliczy test predyspozycji do zawodu i przejdzie pomyślnie proces rekrutacyjny, czeka go szkolenie dotyczące produktu lub usługi, umiejętności interpersonalnych oraz sposobów radzenia sobie z uciążliwymi klientami. Ci zdarzają się nad wyraz często i w żadnym wypadku nie należy odpłacać im pięknym za nadobne. Pracownik call center powinien w każdej sytuacji umieć zachować się dyplomatycznie, być cierpliwy, otwarty na potrzeby i często negatywnie nastawionych klientów. Często zdarza się, że agent call center zbiera krytyczne uwagi od zniecierpliwionego klienta, który musiał długo oczekiwać na połączenie z konsultantem.

Wybawieniem dla agenta call center lub pracownika infolinii jest często system informatyczny do obsługi zgłoszeń z technologią IVR (Interactive Voice Response). Dzięki niemu duża liczba połączeń zostaje zakończona już na etapie odsłuchania stosownego do sytuacji komunikatu. Dotyczy to awarii, które związane są z większą liczbą osób, zgłoszeń, np. wyłączenia internetu u operatora. Na polskim rynku jest kilka tego typu systemów.

W jaki sposób system informatyczny call center ułatwia pracę konsultantowi? Przede wszystkim stanowi wygodne narzędzie do rejestrowania zgłoszeń, ich priorytetyzacji i klasyfikacji. Ułatwia też podejmowanie decyzji dzięki notatkom i szybkiemu podglądowi historii klienta. Pomaga wybrnąć z wielu trudnych sytuacji dzięki gotowym skryptom rozmów. Bez takiego narzędzia organizacja call center byłaby właściwie niemożliwa.

Call Center to trudny kawałek chleba i wymagający dużo wyrozumiałości także po drugiej stronie telefonu. Nie da się też ukryć, że nie każdy ma wystarczający dużo siły do tego typu pracy i ludzie, którzy się na nią decydują, czują w pewien sposób powłanie i odpowiedzialność, które temu towarzyszą.

Licencja: Creative Commons