Powszechnie wiadomo, że w dzisiejszym świecie, pędzącym z zawrotną szybkością i nastawionym na zysk, obowiązki rodzinne spadają na drugą pozycję, za obowiązki służbowe. Świeżo upieczone mamy, w obawie o zatrudnienie, rezygnują z dodatkowych urlopów wychowawczych i zatrudniają do pomocy opiekunki dla swoich dzieci. 

Data dodania: 2013-01-22

Wyświetleń: 1058

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Opiekunkę możemy zatrudnić na pełny etat, bądź tylko w niepełnym jego wymiarze. Zazwyczaj pracą tą zajmują się studentki uczelni pedagogicznych, które pobierają wykształcenie w edukacji i opiece nad dziećmi. Zdarza się również, że opiekunkami zostają emerytowane pielęgniarki z wieloletnim stażem, które doskonale wiedzą, jak być dobrą nianią. 

Osobę do opieki nad dziećmi możemy znaleźć w agencjach pośredniczących w zatrudnianiu niań lub poprzez tzw. pocztę pantoflową. Dobrym sposobem poszukiwań opiekunek dla dzieci są bazy opiekunek dostępne w Internecie. Dzięki nim mamy bezpośredni dostęp do wielu kandydatek i bardzo szybko, według własnych kryteriów, możemy wybrać osobę, z którą umówimy się na rozmowę w sprawie pracy.

Ważne, by opiekunka dla naszego dziecka była osobą empatyczną, odpowiedzialną, spokojną i kreatywną. Warto upewnić się, że opiekunka nie ma nałogów i zna podstawowe zasady pacy z dziećmi. Można zorganizować kilka dni „aklimatyzacji”, w ktorych niania przychodziłaby opiekować się dzieckiem w chwili, gdy jesteśmy w domu. To pozwoli nam zobaczyć, jakie relacje buduje z naszym maluchem i w jakim stopniu są w stanie się zaprzyjaźnić. 

Niejednokrotnie zdarzy się tak, że osoba, która na pierwszy rzut oka będzie wymarzoną nianią dla naszej pociechy, okaże się osobą zgoła inną. Ważne wtedy, by obserwować dziecko, słuchać jego opinii i rozmawiać z nim o tym, jak wyglądał jego dzień z opiekunką. Dodatkowo rodzice powinni umówić się z nianią na kilka spotkań wprowadzających.

Licencja: Creative Commons