W przestrzeni publicznej coraz trudniej znaleźć obiekt bez klimatyzacji. Na przyjemne orzeźwienie w upalne dni można liczyć m.in. w centrach handlowych, sklepach, salonach sprzedaży, restauracjach, hotelach czy nowoczesnych biurowcach. W takich obiektach za chłodne powietrze najczęściej odpowiadają systemy typu VRV i VRF - na czym polega różnica?

Data dodania: 2023-11-11

Wyświetleń: 151

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Klimatyzacja VRV a klimatyzacja VRF - podobieństwa i różnice

Jak działa klimatyzacja VRF?

Żeby wyjaśnić działanie tego systemu klimatyzacji, najpierw należy rozszyfrować nazwę. Skrót VRF można przetłumaczyć jako „zmienny przepływ czynnika chłodzącego” (Variable Refrigeration Flow). Co to znaczy w praktyce? Otóż klimatyzacja VFR pozwala regulować przepływ czynnika chłodzącego przez parownik, co umożliwia optymalne dostosowanie wydajności pracy urządzeń chłodniczych do potrzeb użytkowników. Regulację strumienia czynnika chłodzącego umożliwiają zawory rozprężne znajdujące się w jednostkach wewnętrznych oraz specjalnie zaprojektowane sprężarki (najczęściej inwerterowe lub spiralne).

Na czym polega klimatyzacja VRV?

Firmy zajmujące się montażem klimatyzacji mogą zaproponować również system typu VRV. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy Variable Refrigerant Volume, która oznacza „zmienną objętość czynnika chłodzącego”. Co ciekawe, klimatyzacja VRV działa dokładnie tam samo jak VRF i umożliwia płynne dostosowywanie strumienia czynnika chłodzącego przepływającego przez parownik. W takim razie na czym polega różnica? Otóż nazwa VRV jest zastrzeżona przez jednego z wiodących producentów klimatyzacji - firmy Daikin Industries Ltd. W praktyce klimatyzacja VRF oraz klimatyzacja VRV różnią się zatem warunkami oferty (np. ceną), natomiast zasada działania obu układów jest taka sama.

Jakie są zalety klimatyzacji VRF/VRV?

Wiadomo już, że oba systemy umożliwiają płynną regulację przepływu czynnika chłodzącego. Dzięki temu układ może pracować z optymalną wydajnością, a użytkownicy mogą dostosować temperaturę otoczenia do indywidualnych potrzeb. Jednak klimatyzacja VRF (i VRV) ma również wiele innych zalet.

Można tutaj wymienić:

  • możliwość tworzenia bardzo rozbudowanych systemów;
  • ograniczenie liczby jednostek zewnętrznych;
  • możliwość niezależnego chłodzenia wielu pomieszczeń (każdy użytkownik steruje temperaturą indywidualnie);
  • możliwość odwrotnego działania, tzn. w sezonie zimowym klimatyzacja może ogrzewać pomieszczenia;
  • możliwość rozbudowania;
  • możliwość pracy w skrajnych warunkach (np. grzanie przy temp. do -20°C chłodzenie przy +40°C);
  • różne możliwości sterowania klimatyzacją (np. za pomocą automatyki budynkowej, pilota lub zdalnie przez internet.

Co jeszcze warto wiedzieć o klimatyzacji VRF/VRV?

Klimatyzacja VRF (oraz VRV w przypadku systemu firmy Daikin) to wysoce efektywny system, który stosuje się szczególnie w dużych obiektach z licznymi pomieszczeniami, takich jak hotele czy biurowce. W przypadku mocno rozbudowanych układów, które umożliwiają zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie pomieszczeń, należy jednak liczyć się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Sama eksploatacja nie musi być kosztowna z uwagi na wykorzystanie energooszczędnych sprężarek inwerterowych czy możliwość zintegrowania klimatyzacji z automatyką budynkową. Ponadto nie trzeba ponosić wszystkich kosztów od razu. Na początek można zainstalować mniej jednostek wewnętrznych, a następne dokładać etapami, na przykład w miarę rozbudowy budynku lub rozwoju działalności.

Kto może wykonać klimatyzację VRF i VRV?

Systemy klimatyzacji VRF (VRV) są znacznie bardziej zaawansowane pod względem technicznym niż klimatyzacja typu split czy multi-split. Z tego względu wykonanie takich instalacji należy powierzyć firmie, która ma duże doświadczenie w inżynierii sanitarnej, w tym szczególnie z zakresu nowoczesnych systemów chłodzących i grzewczych. Należy również pamiętać, że klimatyzacja VRF zawiera duże ilości freonu, dlatego montaż takiego układu może wykonać tylko instalator z uprawnieniami F-gazowymi. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy firma poza wykonaniem instalacji oferuje również czyszczenie i kompleksowy serwis klimatyzacji - takie przeglądy warto wykonywać co najmniej 2 razy w roku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena