Każdy z nas, kto rozpoczyna inwestowanie marzy o tym, aby znaleźć pewną i bezpieczną formę inwestycji. Największą popularnością do niedawna cieszyły się fundusze akcyjne. Ostatnie zawirowania na światowych rynkach budzą jednak niepewność, co do przyszłych realnych zysków. Czy istnieją inwestycje bezpieczne, o dużym potencjale wzrostu?

Data dodania: 2008-01-30

Wyświetleń: 2641

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy z nas, kto rozpoczyna inwestowanie marzy o tym, aby znaleźć pewną i bezpieczną formę inwestycji. Największą popularnością do niedawna cieszyły się fundusze akcyjne. Ostatnie zawirowania na światowych rynkach budzą jednak niepewność, co do przyszłych realnych zysków.

Ryzyko wprawdzie jest wpisane w każdy rodzaj pomnażania pieniędzy, ale nie planujemy przecież straty posiadanego kapitału, tylko osiągnięcie możliwie wysokich zysków. Wielu inwestorów z tego powodu zaczyna poszukiwać alternatywy. Czy istnieją inwestycje bezpieczne, o dużym potencjale wzrostu? Ofertę tak sprofilowanych produktów inwestycyjnych, dostępnych na naszym rynku bada w najnowszym wydaniu tygodnik elektroniczny CashFlow&You.

Odpowiedzią na potrzeby inwestorów mogą być produkty będące połączeniem bezpiecznej inwestycji, która ma chronić nasz kapitał oraz inwestycji o dużym potencjale wzrostu. Są to produkty określane jako strukturyzowane. Nasz ekspert Mirosław Okonkowski podpowie nam, czy mogą one być alternatywą dla tradycyjnych form inwestowania?

Z roku na rok oferta banków, funduszy inwestycyjnych i firm finansowych w Polsce staje się coraz bogatsza. Ale to, oprócz bardzo pozytywnych zjawisk powoduje, że zacierają się pewne podstawowe różnice między różnymi formami inwestowania oraz oszczędzania.

Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prosty. Stało się tak dzięki powstawaniu różnego rodzaju tworów finansowych w rodzaju: lokat z funduszem, bankowych produktów inwestycyjnych, polis połączonych z funduszami, produktów strukturyzowanych, inwestycji alternatywnych i wielu innych. Poznanie zalet i wad każdego z tych rozwiązań wymaga wiedzy, samozaparcia, a przede wszystkim czasu (którego zawsze nam brakuje).

Co to konkretnie oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? W wielu przypadkach może to oznaczać, że konkretne produkty finansowe nie trafiają w odpowiednie ręce, czyli tam gdzie powinny.

Warto więc, z tego miejsca przyjrzeć się produktom strukturyzowanym. Czym są i jak są zbudowane? Czy produkty strukturyzowane warto mieć w swoim portfelu?

Tak jak we wszystkim, co dotyczy inwestowania, tak też i tu nie ma prostych ani jednoznacznych odpowiedzi. Wszystko od czegoś zależy. To co aktualnie dzieje się na światowych rynkach, przypomina wszystkim tym, którzy zapomnieli, że giełda oprócz wzrostów może również spadać.

Produkty ustrukturyzowane - tym mianem określamy produkty będące połączeniem: bezpiecznej inwestycji, która ma chronić nasz kapitał (np. depozyt lub obligacja) oraz inwestycji o dużym potencjale wzrostu (np. opcje). Dzięki takiemu połączeniu inwestor ma możliwość uzyskać potencjalnie większy zysk, niż na swojej lokacie. I co ważne, nie pozbywa się dotychczasowego bezpieczeństwa swoich środków.

Jak to działa? Mechanizm działania tego typu produktów jest sam w sobie dość prosty.
Najłatwiej wyjaśnić go na przykładzie.

Pełna treść artykułu „Czy alternatywą dla tradycyjnych form inwestowania
mogą być produkty strukturyzowane?” dostępna jest w tygodniku elektronicznym CashFlow&You nr 35 (05/2008) z dnia 30.01-05.02.2008. Autor artykułu: Mirosław Okonkowski, wydawca: e-ProfitSystem http://newsletter.cashflowandyou.pl.

Licencja: Creative Commons