Dzisiejszy świat zmienia się dynamicznie, wraz z nim zmieniają się zasady panujące na rynku pracy. Warto na bieżąco śledzić poczynania dużych firm w sferze zatrudnienia, aby najskuteczniej odnaleźć się na rynku pracy.

Data dodania: 2012-08-30

Wyświetleń: 1955

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na przestrzeni ostatnich kilku lat rynek pracy przeżył pewnego rodzaju przewrót. Otóż dla wielu firm już nie tak bardzo liczy się ilość fakultetów, oraz mnogość poznanych języków. Firma poszukująca pracownika, zwraca uwagę na zupełnie inne, jednak nie mniej ważne walory przyszłego kandydata. W bardzo wielu firmach, nie ważne czy międzynarodowych korporacjach czy też niewielkich spółkach, istotne są umiejętności twarde oraz doświadczenie w wykonywanym zawodzie.

Dlaczego tak się dzieje? Niestety kryzys ekonomiczny nie przeszedł bez echa również w branży HR, a szczególności odbił się na rynku pracy. Pracodawcy nie mogą pozwolić sobie na to, aby zatrudnić osobę, która być może posiada świetne wykształcenie, biegle włada kilkoma językami, ale nie posiada doświadczenie na danym stanowisku, a także wspomnianych umiejętności twardych. Czym one są? Otóż umiejętności twarde to nic innego jak wiedza merytoryczna, która niezbędna jest do wykonywania określonej czynności lub zawodu. Taką wiedzę oczywiście można nabyć na jednej z setek uczelni, jednak owa wiedza postrzegana jest przez pracodawcę w zupełnie innym wymiarze.

Pracodawca najchętniej zatrudni pracownika, który już wcześniej zajmował się podobną dziedziną, wykonywał podobne czynności, ale dodatkowo posiada niezbędną wiedzę merytoryczną, a więc tak zwane podstawy do tego, aby pewne rzeczy wykonywać. Przykładem może być humanista, który chciałby pracować, jako księgowy lub makler. Kończąc studia humanistyczne mamy umiejętności twarde pozwalające na pracę w zupełnie innej dziedzinie, a więc bliżej nam do jakiegoś wydawnictwa lub agencji PR, a niżeli do biura księgowego. Pracownik nie posiadający umiejętności twardych wymaga dodatkowego przeszkolenia, w więc pewnych inwestycji ze strony pracodawcy, co w trudnych czasach kryzysy, nie jest najlepiej postrzegane. Dlatego planując swoją karierę warto zastanowić się nad tym, kim chcemy być w długofalowej przyszłości, a nie za rok lub dwa. Aktualnie jest kilka zawodów, a raczej branż, w której pracy nie brakuje, a nawet można takową dostać nie posiadając dużego doświadczenia.

Jak to branża? Oczywiście branża IT, a więc wszystko to, co związane jest z nowoczesnymi technologiami, a także środowiskiem programowym lub internetowym. Wraz z falą kryzysu, wiele firm działających stacjonarnie przeniosło się do Internetu w poszukiwaniu oszczędności. Do bardzo dobra wiadomość dla osób związanych z tą branżą, ponieważ na przestrzeni najbliższych lat nie zabraknie ofert pracy dla programistów, copywriterów, analityków, etc. 

Tak naprawdę nie trzeba długo szukać, wystarczy wpisać frazę programista Warszawa i już pokazuje się kilkaset aktualnych ofert pracy. Trzeba jednak pamiętać, że praca w IT nie jest dla każdego. O ile pracownikiem fizycznym może zostać każdy, to jednak w wypadku pracy w tej branży trzeba posiadać umiejętności oraz odpowiednią ilość zapału, aby wykonywać momentami bardzo czasochłonne i powtarzalne czynności. Zwróćmy jednak uwagę na medianę zarobków, jest ona od kilku lat jedną z najwyższych na rynku, co wygląda bardzo optymistycznie zakładając, że pracownik idzie do pracy po to, aby zarabiać, a nie wegetować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena