Lokata bankowa charakteryzuje się bezpieczeństwem oraz pewnością uzyskania profitów z jej założenia. Z drugiej strony, zakładając lokatę, jesteśmy zmuszeni zamrozić kapitał na dłuższy czas. Przez ten okres, nie będziemy mogli wypłacić oszczędności, chyba że pod warunkiem utraty odsetek. 

Data dodania: 2012-08-25

Wyświetleń: 1028

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak istnieją lokaty, które pomimo wcześniejszej wypłaty środków, zagwarantuje nam także zwrot odsetek. Problemem związanym z lokatą bankową jest to, iż w przypadku nagłej potrzeby wypłaty środków, utracimy należne odsetki. W niektórych przypadkach można tego uniknąć. Dlatego warto przeanalizować oferty banków i zorientować się, która lokata może nam zagwarantować zwrot odsetek lub nawet ich część.

Jednym ze sposobów na zachowanie odsetek, w przypadku wcześniejszego zerwania umowy jest skorzystanie z oferty lokaty progresywnej. Lokata taka posiada oprocentowanie, które podczas trwania umowy systematycznie rośnie. Najczęściej co miesiąc bank nalicza nam odsetki. Najwyższe odsetki uzyskamy w ostatnim miesiącu umowy. Jednak po każdym miesiącu możemy wypłacić środki, bez groźby utraty odsetek.

Innym sposobem na uniknięcie problemu płynności środków i czasowego zamrażania ich jest ciągłe korzystanie z lokat krótkoterminowych. Klient wpłacając oszczędności na lokatę o krótkim terminie zapadalności, ogranicza sytuację, w której potrzebowałby środków a nie mógłby z nich skorzystać. Póki co lokaty krótkoterminowe w Polsce są dosyć atrakcyjnie oprocentowane. Wiąże się to właśnie z dużym zainteresowanie lokatami o krótkim terminie zapadalności. Klienci chcą ubezpieczyć się na wypadek nagłego wydatku finansowego. Jeśli jednak nie potrzebują oszczędności, przedłużają po prostu umowę na kolejny okres. Takie rozwiązanie jest obecnie najczęściej stosowane.

Kolejną możliwością jest zrezygnowanie z lokaty i wpłacenie środków na konto oszczędnościowe. Rachunki bankowe z oprocentowaniem stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Oferują płynność środków, a także są w miarę atrakcyjne pod względem zysków. Oczywiście nie gwarantują tak wysokich zysków jak lokaty, jednak niektóre oferty dorównują depozytom terminowym.

 Jak widać, możliwości na wybrnięcie z problemu płynności oszczędności jest kilka. Klienci mogą stosować strategię ciągłego przedłużania krótkoterminowych lokat lub założyć konto oszczędnościowe. Można także poszukać ofert lokat, które wypłacają odsetki pomimo wcześniejszego zerwania umowy. Na pewno nie zagwarantują one równie wysokich zysków, jak normalne lokaty bankowe na dłuższy termin z wysokim oprocentowaniem. Jednak rynek jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie ofertę, która będzie odpowiadała najbardziej jego preferencjom.

Licencja: Creative Commons