Natomiast kamienie nerkowe zbudowane są z cholesterolu, a czasami w ich składzie można również znaleźć sole wapnia lub barwniki żółciowe. Jeżeli pojawią się one w naszym organizmie, nie oznacza to iż mamy raka. Kamica żółciowa przede wszystkim rozwija się u osób w podeszłym wieku, natomiast przypadków odnotowanych u młodzieży jest naprawdę niewiele. Ta dolegliwość przede wszystkim dotyka kobiet.
Objawy choroby przejawiają się przede wszystkim w bólach kolkowych, mających swoją lokalizację w górnym obszarze brzucha. Czasami mogą one promieniować na plecy. U pacjentów często zauważalne są wymioty, uczucie stale pełnego żołądka oraz niestrawność. W wielu przypadkach objawy tejże choroby są praktycznie niewidoczne. Jeżeli więc dostrzeżesz w swoim organizmie objawy, które mogą wskazywać na kamicę żółciową, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, aby potwierdzić swoje obawy i skonsultować sposób leczenia. Do takich dolegliwości można zaliczyć przede wszystkim:
- silny ból w wyżej opisanych okolicach, nasilający się nawet do kilku godzin po zjedzonym posiłku,
- ból prowadzący nawet do wymiotów, który jest silny i narasta,
- wysoka gorączka połączona z dreszczami, bądź występująca samodzielnie,
- pojawienie się odcienia żółci na skórze oraz białkach oczu
Jakie zatem są przyczyny kamicy żółciowej? Przede wszystkim niecałkowite opróżnianie pęcherzyka żółciowego (przez co resztki żółci zaczynają przeobrażać w kamienie), niewłaściwy skład żółci, wysokie stężenie barwnika, który jest wydzielany z żółcią oraz spowodowanie zakażenie dróg prowadzących żółć prosto do wątroby. Do tej choroby mogą się przyczynić dodatkowo takie czynniki jak zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, otyłość, zbyt duża ilość spożywanego alkoholu, nadmierne dostarczanie tłuszczu do organizmu oraz przede wszystkim predyspozycje genetyczne.