Funduszy hedgingowych ciągle przybywa. Zarządzający nimi nie są skrępowani limitami inwestycyjnymi, ani też stosowanymi technikami inwestowania. Ta swoboda pozwala na osiąganie zysków niezależnych od warunków rynkowych. Jakie jest tak naprawdę ryzyko? Na jakie zyski może liczyć inwestor?

Data dodania: 2008-01-16

Wyświetleń: 3090

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fundusze hedgingowe przyciągają coraz większą liczbę inwestorów. Rośnie zainteresowanie możliwie wysokimi zyskami oraz dywersyfikacją portfela inwestycyjnego. Czy na funduszach hedgingowych łatwo zarobić? Jakie reguły rządzą rynkiem hedge?

Tygodnik elektroniczny CashFlow&You, w najnowszym wydaniu przybliża nam ten segment rynku i zastanawia się, czy fundusze hedgingowe są dobrą alternatywą dla tradycyjnego inwestowania?

Funduszy hedgingowych ciągle przybywa. Zarządzający nimi nie są skrępowani limitami inwestycyjnymi. Nie są też ograniczeni w zakresie stosowanych technik inwestycyjnych. Ta swoboda pozwala na osiąganie zysków niezależnych od warunków rynkowych. Jakie jest tak naprawdę ryzyko inwestowania? Na jakie zyski może liczyć inwestor?

Fundusz hedgingowy - od pewnego czasu te dwa słowa działają jak magnes na inwestorów, którzy tu i ówdzie słyszeli, że można w krótkim czasie bardzo dużo zarobić. Mało tego, można zarabiać zarówno wtedy, gdy giełdy i akcje rosną, jak i wtedy, gdy spadają. Na pierwszy rzut oka inwestorom słabiej obeznanym z rynkiem kapitałowym i czającym się tam ryzykiem wydaje się, że jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne, na którym nie można stracić. Jak zatem jest naprawdę? Na to pytanie spróbujemy wspólnie znaleźć odpowiedz.

Dzisiaj na świecie istnieje około 8 500 funduszy hedgingowych i ciągle ich przybywa. Zazwyczaj są zlokalizowane w „rajach podatkowych” i jak już wspomniałem, najczęściej nie podlegają żadnym regulacjom prawnym. Szacuje się, że obecnie wartość aktywów wszystkich funduszy hedgingowych sięga 1,0 biliona USD, a w 2008 r. może oscylować wokół 1,8 biliona USD. Czy to jest dużo, czy mało? Wszystko zależy od punktu odniesienia. Dla porównania podam, że wartość kapitałowa rynku akcji, w samych tylko Stanach Zjednoczonych, jest około 16 razy większa.

Coraz częściej klientami funduszy hedgingowych są inwestorzy instytucjonalni, m. in. amerykańskie i brytyjskie fundusze emerytalne, które traktują fundusze hedgingowe jako swoistą alternatywę inwestycyjną w warunkach niskich stóp procentowych i niskich stóp zwrotu osiąganych na rynkach finansowych.

Chciałem zauważyć, iż fundusze hedgingowe nie podlegają kontroli ze strony jakichkolwiek organów nadzoru, dlatego też ów brak kontroli nie pozwala nam na dokonanie pełnej charakterystyki sektora. Ponadto fundusze hedgingowe nie mają obowiązku publikowania swoich sprawozdań finansowych, z tego też względu wszelkie dane na ich temat mogą być siłą rzeczy tylko szacunkowe.

Zdecydowana większość z nich, to fundusze zamknięte ograniczone dodatkowo bardzo wysokimi progami wejścia. Dlatego też fundusze hedgingowe, ze względu na wysokie wymogi kapitałowe, są adresowane do bogatych i bardzo bogatych inwestorów indywidualnych oraz instytucji. Minimalna kwota wymagana przy rozpoczęciu inwestycji w fundusze hedgingowe wynosi 250 000 USD. Fundusze funduszy (ang. funds of funds) umożliwiają inwestowanie również mniej zamożnym klientom, obniżając kwotę pierwszego wkładu do 25 000 USD.

W tym miejscu chciałem obalić mit, który mówi, iż fundusze hedgingowe zarabiają dużo więcej niż standardowe fundusze inwestycyjne. Aby mieć pełny obraz ryzyka związanego z inwestycją w tego typu fundusze, należy uwzględnić kształt rozkładu stóp zwrotu. Ich skłonność do częstszego osiągania wartości ekstremalnych niż w przypadku tradycyjnych klas aktywów zwiększa ogólny poziom ryzyka.

Pełna treść artykułu „Czy fundusze hedgingowe mogą być alternatywą
dla tradycyjnych form inwestowania?” dostępna jest w tygodniku elektronicznym CashFlow&You nr 33 (03/2008) z dnia 16-22.01.2008. Autor artykułu: Mirosław Okonkowski, wydawca: e-ProfitSystem, http://newsletter.cashflowandyou.pl.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena