Lato kojarzy się nam z wypoczynkiem, z przyjemnym opalaniem się, które jednak w nadmiarze prowadzi do uczuleń i oparzeń skóry. W wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu może dojść także do porażenia słonecznego czy udaru cieplnego. To stany niebezpieczne nawet dla życia.

Data dodania: 2012-07-24

Wyświetleń: 2009

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Porażenia słonecznego możemy nabawić się na słońcu, udaru cieplnego także w przegrzanym pomieszczeniu, np.w samochodzie.

Najczęstszym skutkiem przedobrzenia z opalaniem są niegroźne, zdawałoby się, oparzenia, które dość szybko mijają, jeśli postawimy „szlaban“ na słońce i posmarujemy spieczoną skórę odpowiednim preparatem. Ale nie można ich lekceważyć, zwłaszcza w młodym wieku. Stwierdzono, że zachorowanie na nowotwory skóry, występujące zwykle w wieku starszym, jest tym bardziej prawdopodobne, im więcej razy przed 20. rokiem życia dochodziło do oparzeń słonecznych.

Kiedy porażenie słoneczne?

Jeśli u osoby, która długo przebywała na słońcu, pojawią się takie objawy jak silny ból głowy, niepokój, przekrwienie skóry twarzy, nudności i wymioty, zaburzenia orientacji i świadomości aż do utraty przytomności włącznie, można podejrzewać porażenie słoneczne (nazywane potocznie udarem słonecznym). Jest to nadmierne przekrwienie i podrażnienie opon mózgowych i mózgu na skutek intensywnego nasłonecznienia głowy i karku. Pamiętajmy, że każdy z nas ma indywidualną wrażliwość na słońce i trzeba wiedzieć, kiedy schronić się w cień.

niePrzeholujZeSloncem

Najbardziej na porażenie narażone są dzieci, osoby z łysiną (włosy chronią głowę) i starsze. Te osoby nie powinny wychodzić na słońce bez nakrycia głowy i opalać się w pełnym słońcu, zwłaszcza w czasie upału. Przypomnijmy, że opalanie się latem w środku dnia (od godz. 11 do 15) jest szkodliwe dla wszystkich, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

A kiedy udar cieplny?

Poty, osłabienie, zawroty głowy i mroczki przed oczami, szybki, płytki oddech i przyspieszone tętno, początkowe pobudzenie a potem nawet utrata przytomności (a więc objawy podobne jak przy porażeniu słonecznym), mogą wskazywać na udar cieplny, czyli przegrzanie organizmu wskutek przebywania w wysokiej temperaturze przy utrudnionym oddawaniu ciepła na zewnątrz. Inaczej mówiąc, przyczyną takich udarów są zaburzenia wymiany ciepła między organizmem a otoczeniem. Towarzyszy temu odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe w organizmie.

Do udaru cieplnego może dojść nie tylko na słońcu, ale (nawet łatwiej) w przegrzanym podczas upałów samochodzie czy pomieszczeniu. Stąd konieczność przewietrzania auta przed jazdą, częstszych przerw na odpoczynek w czasie podróży, lekkiego, przewiewnego ubierania się, nawadniania organizmu płynami. Na przegrzanie szczególnie narażone są małe dzieci podróżujące w fotelikach. Trzeba więc ubrać je lekko (w zależności od klimatyzacji wnętrza), zdjąć buty i czapkę, podawać płyny (soki, wodę mineralną).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena