Kiedy nasz stary, pokryty w niektórych miejscach rdzą  samochód zostanie umyty i nawoskowany, w oczach innych jest widziany jako ładny, zadbany egzemplarz; ta rdza została przykryta.

Data dodania: 2012-07-17

Wyświetleń: 1912

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podobnie bywa z naszymi związkami: na zewnątrz jesteśmy piękni, zadbani, uśmiechnięci, a wewnątrz jakże często jest ból, strach i lęk, bo nie wiemy co zrobić z tą naszą bezradnością i jak sobie poradzić.

Bywają niestety związki, rodziny, gdzie gościem jest przemoc, alkohol, narkotyki. Jako tarocistka często spotykam się z pytaniami, jak zapanować nad nałogiem naszego najbliższego członka rodziny; często te współuzależnione osoby czują się niedowartościowane, a nawet brakuje im szacunku do siebie, czują się bezradni, bo z jednej strony kochają swoich bliskich, a z drugiej strony często siebie obarczają tą sytuacją (brak pracy, małopłatna praca, brak mieszkania czy problemy ze zdrowiem). Ponieważ nie mają z kim porozmawiać o tym (bo problem taki jest głęboko chowany), tarocista i portal to chyba najbardziej obecnie popularne miejsce, gdzie swobodnie  można się otworzyć i porozmawiać.

Mimo że alkoholizm jest nieuleczalny, to zdaniem wielu osób, w tym ekspertów zajmujących się problemem, uważa się, że można osiągnąć abstynencję po trudnym procesie leczenia psychologicznego i medycznego tej choroby. Jednak nie jest to łatwe. Wymaga to wiele pracy nad sobą. Często także jest potrzebna pomoc innych - najbliższych osób. W jaki sposób możemy pomóc takiej uzależnionej osobie? Otóż nie wyręczajmy tej osoby w pewnych czynnościach i nie ułatwiajmy mu picia. Niech sam bedzie odpowiedzialny za swoje czyny i odczuje ich skutki. Kiedy wytrzeźwieje, niech posprząta po sobie czy zadzwoni do pracodawcy, a kiedy próbuje winę za swoje picie na Was zwalić, nie przytakujcie mu, bo będzie się czuł ośmielony i bedzie pił dalej. Na trzeźwo wytłumaczcie mu, ze sam jest odpowiedzialny za swój los i zachęćcie go wówczas do skorzystania z pomocy poradni psychologicznej.

A co jeśli jest agresja i osoba nie wykazuje żadnej chęci poprawy, odmawia leczenia? W każdym wiekszym mieście są Ośrodki Terapii Uzależnienia od Alkoholu, gdzie możemy bezpłatnie skorzystać z pomocy psychologa, który fachowo doradzi nam, jak sobie pomóc. Możemy też zgłosić się do Gminego Ośrodka Pomocy Społecznej i tam również taką pomoc bezpłatnie powinniśmy uzyskać. Jest tez infilonia AA i dyżury internetowe on-line. Pamietajmy, że wspólne życie z taką osobą wpływa na nas destrukcyjnie, niszczy nasze zdrowie psychiczne, fizyczne, więc zastanówmy się, czy warto maskować  uśmiechem strach i ból, czy może podjąć decyzję o rozstaniu; rozpocząć terapię DDA, odzyskać spokój i wiarę w siebie, bo nic nie zrobimy, jak ta druga osoba nie bedzie chciała.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena