Teraz jest dorosłym człowiekiem, który buduje swoje własne związki z ludźmi. Koleżeńskie, przyjacielskie i wreszcie ten najważniejszy – partnerski. Patrzysz na to. Czujesz dumę, ale i niepokój. Masz wrażenie, że związek Twojego dziecka nie jest taki, jak być powinien. Jak rozpoznać, czy Twoje dziecko nie jest w toksycznym związku, który je niszczy?
Kontrolowanie znajomości
Masz wrażenie, że twoje dziecko coraz rzadziej wychodzi na spotkania z przyjaciółmi, znajomymi, czy nawet z rodziną? Cały wolny czas spędza z partnerem, a jeżeli już, gdzieś idą zawsze są razem, zawsze nierozłączni?
To nie jest dobry znak. Pełnowartościowy związek to związek dwóch jednostek, gdzie każda z nich ma prawo do rozwoju, odrobiny samotności i własnej przestrzeni.
Wywieranie wpływu na wygląd
Zauważyłaś u swojego dziecka zmianę stylu ubierania? Może słyszysz jak partner Twojego dziecka mówi ma co ma ubrać, bądź czego nie ubierać. Kupuje ciuchy, które zupełnie nie są w zgodzie z dawnym stylem ubierania Twojego dziecka.
Jest to kolejny objaw sprawowania kontroli i próba wywierania nacisku, podporządkowania sobie partnera. Takie działania dają tylko jeden skutek. Osoba, która słyszy ciągła krytykę traci poczucie własnej wartości. Ma obniżoną samoocenę.
Kontrolowanie telefonu
Widzisz, że partner Twojego dziecka ukradkiem zagląda do jego telefonu? Sprawdza SMS-y, połączenia wychodzące i przychodzące.
Jest to bardzo poważne naruszenie prywatności. I próba ograniczenia wolności. Kolejnym krokiem będzie wypytywanie z kim, dokąd, dlaczego i gdzie wychodzi. Zaborczy partner musi mieć kompletną wiedzę o wszystkim, co robi druga osoba.
Związek oparty na braku zaufania nie ma żadnych szans na przetrwanie. Prowadzi do uzależnienia drugiej osoby. Jest ograniczeniem wolności.
Przemoc słowna
Siedzicie w gronie rodzinnym i słyszysz jak Twoje dziecko od partnera słyszy lekceważące uwagi? To jest znak, że związek twojego dziecka jest toksyczny.
Lekceważenie, docinanie, sarkazm. To jest przemoc słowna. Raz przekroczonej granicy nie można już cofnąć. Możesz mieć pewność, że w czterech ścianach partner twojego dziecka odzywa się jeszcze gorzej. Skoro odważył się przy Tobie... Kolejnym krokiem będą przekleństwa i wyzwiska.
Uwagi o bezradności
Słyszysz od partnera swojego dziecka jak bardzo jest pomocny, że Twoje dziecko nigdy w życiu nie poradziłoby sobie samo. Nie miałoby takiej pracy, znajomych, czy nie załatwiło żadnych spraw. Nic nie umie, z niczym sobie nie radzi. Wszystko jest zasługą drugiej strony.
Partner twojego dziecka stara się uzależnić je od siebie. Jest to próba przekonania drugiej strony, że samodzielnie nie jest w stanie poradzić sobie z codziennym życiem.
Takie zachowania są znakiem, ze twoje dziecko jest w toksycznym związku. Musisz pamiętać o jednym, toksyczny związek może tylko niszczyć. Tu nie ma nadziei, że partner się zmieni.