Jest on zlokalizowany pomiędzy wątrobą, a dwunastnicą i służy do magazynowania żółci, która wytwarzana jest przez wątrobę. Woreczek żółciowy bardzo często jest osłabiony lub uszkodzony u osób posiadających nadwagę. Zazwyczaj spożywają one dużo kalorii oraz szkodliwych tłuszczów, przez co wątroba musi pracować cały czas i produkować bardzo dużą ilość żółci. Najczęściej osoby skarżące się na bóle w okolicy, w której jest położony woreczek, mają problemy z kamieniami żółciowymi lub z wątrobą, która na skutek przyjmowania zbyt dużej ilości substancji chemicznych i różnego rodzaju toksyn, jest po prostu osłabiona.
Układ pokarmowy działa jak jedna całość, gdy jeden z narządów nie działa prawidłowo to wówczas może dojść do uszkodzenia kolejnych. Bez względu jednak na to, jaka ilość jest chora nawet najdrobniejsze uszczerbki w układzie pokarmowym mogą spowodować problemy z trawieniem i przyswajaniem substancji odżywczych z pożywienia. Produkowanie zbyt dużej ilości żółci nie adekwatnej do spożywanych posiłków może spowodować, że zamiast przemieszczać się w stronę dwunastnicy tak jak powinna, żółć będzie cofać się do żołądka. Jest to rodzaj refluksu żołądkowego, w ramach którego dochodzi do przemieszczenia substancji odpowiedzialnych za proces trawienie do nieodpowiedniego narządu.
W efekcie żołądek może ulec zniszczeniu. Po kilku latach chory może skarżyć się na silne bóle brzucha, zgagę lub nawet wrzody żołądka. Ważne jest aby problemy w tej kwestii zostały w miarę szybko wychwycone. Gdy zostaną zauważone pierwsze sygnały mogące wskazywać na problemy z układem pokarmowym należy zgłosić się do gastrologa. Za pomocą specjalistycznych badań będzie można określić co jest przyczyną takiego stanu rzeczy oraz zlecić odpowiednią terapię. Zazwyczaj opiera się ona na dwóch fundamentalnych kwestiach takich jak przyjmowanie leków oraz przestrzeganie diety jaką wyznaczy lekarz gastrolog.