Mleko, poza znanymi wszystkim zaletami, ma też swoje wady, dlatego niekoniecznie jest ono takie zdrowe dla ludzkiego organizmu, jakby się na pierwszy rzut oka mogło wydawać.

Data dodania: 2012-05-17

Wyświetleń: 2280

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Powszechnie uważa się, że picie mleka od krowy wzmacnia kości u dorosłych i pomaga w ich zdrowym rozwoju u dzieci. Faktycznie, mleko zawiera sole wapnia, jednak jego spożywanie wcale nie gwarantuje wspomnianych korzyści. Ta biała substancja zawiera bowiem także duże ilości białka zwierzęcego, co skutkuje wydalaniem większej ilości wapnia z organizmu niż zwykle. Przez 12 lat prowadzono na Harwardzkiej Katedrze Pielęgniarstwa badania na niemal 78 tys. kobiet w wieku od 34 do 59 lat. W ich wyniku udowodniono, że nieznacznie większy współczynnik kruchości kości miały kobiety, które często spożywały mleko niż te, które piły je w małych ilościach lub w ogóle. Osoby dorosłe powinny zatem w możliwie największym stopniu ograniczyć jego spożywanie.

fotM

U większości zwierząt zdolność do trawienia mleka zanika wraz z wiekiem – człowiek jest jedynym ssakiem pijącym mleko po osiągnięciu dorosłości. Organizm dojrzałej osoby nie produkuje laktazy, czyli enzymu potrafiącego rozłożyć cukier mlekowy na galaktozę i glukozę. Ponadto człowiek spożywa wydzielinę, które tak naprawdę pochodzi od innego gatunku. Skład krowiego mleka jest inny od ludzkiego –  zawiera znacznie więcej białka i jest dostosowane do zupełnie odmiennych potrzeb kształcącego się organizmu. Organizm krowy fizycznie rozwija się dużo szybciej niż w przypadku człowieka. Warto również odnotować, że zdolność rozkładania cukru mlekowego pojawiła się na wskutek działania ewolucji dopiero 7 tys. lat temu, a więc nie tak dawno temu z punktu widzenia rozwoju gatunku.

Jeśli mleko od krowy dostanie się do ludzkiego żołądka, zetnie się pod wpływem kwaśnych soków żołądkowych i przeistoczy się w substancję przypominającą swoją konsystencją twaróg, który jest w stanie oblepić znajdujące się w żołądku inne pokarmy. Dopóki owo ścięte mleko się nie strawi, nie rozpocznie się ich proces trawienny. Jeżeli zjawisko to stanie się cykliczne, może ono powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego w postaci bólu brzucha i biegunki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena