Z jakich środków antykoncepcyjnych może korzystać współczesna kobieta? Krótki opis najpopularniejszych środków mechanicznych (krążek i kapturek, spirala wewnątrzmaciczna oraz prezerwatywa dla kobiety), hormonalnych (pigułki łączone oraz mini-pigułki) oraz metod naturalnych.

Data dodania: 2012-04-16

Wyświetleń: 1824

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Krążek i kapturek

Krążek maciczny to kopułka z gumy z brzegiem wykonanym z giętkiego metalu. Przed stosunkiem należy wsunąć go do pochwy tak, bu szczelnie przykrył miejsce pod kością łonową, zasłaniając wylot szyjki macicy i zapobiegając przedostaniu się do niej plemników. Jest to bardzo skuteczna metoda kontroli urodzeń, dająca przy tym pewną ochronę przed chorobami wenerycznymi,pod warunkiem stosowania jej wraz z chemicznymi środkami plemnikobójczymi. Środkami tymi należy posmarować krążek przed założeniem, po czym ponownie użyć galaretki, pianki lub czopka plemnikobójczego w trzy godziny po stosunku, nie usuwając krążka.Krążek można otrzymać u lekarza. Co pół roku należy przeprowadzić kontrolę jego rozmiaru, ponieważ kształt pochwy zmienia się pod wpływem utraty lub zwiększenia masy ciała.

Kapturek jest środkiem podobnym do krążka i tak samo stosowanym; jest jednak mniejszy i przykrywa tylko szyjkę macicy.

Spirala wewnątrzmaciczna

Środek ten - w postaci spirali bądź pętli -  to mały, (ok. 2,5 cm) giętki i płaski przedmiot, wykonany z tworzywa sztucznego i umieszczany przez lekarza wewnątrz macicy. Krótki sznureczek z miękkiego plastiku przyczepiony do spirali umożliwia jej usunięcie; wystaje on z szyjki i można namacać go palcami.

Spirala zajmuje drugie miejsce, zaraz po pigułce antykoncepcyjnej, pod względem skuteczności zapobiegania ciąży. Jej działanie polega na tworzeniu w macicy środowiska nie sprzyjającego zagnieżdzaniu się zapłodnionego jaja.Spirala nadaje się dla wszystkich kobiet, i może pozostawać wewnątrzmacicy nawet przez kilka lat.

 Prezerwatywa dla kobiet

Choć nie jest to nowy wynalazek (pierwsze pojawiły się już w latach 20 XX wieku.), to obecnie wychwala się ją jako najnowszą metodę antykoncepcji. Prezerwatywa dla kobiet, to rurka z cienkiej lecz mocnej gumy z otworem na jedym końcu. Obydwa końce wyposażone są w miękki pierścień, dzięki czemu całość można łatwo założyć i zapobiec wysuwaniu się prezerwatywy z pochwy. Prezerwatywę umieszcza się w pochwie przed stosunkiem (otworem na zewnątrz). Jej działanie jest zbliżone do jej męskiego odpowiednika - zatrzymuje płyn nasienny i zapobiega przedostaniu się plemników do macicy. Daje także znaczną ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Pigułka łączona 

Najbardziej suteczna spośród metod zapobiegania ciąży nie powodując przy tym trwałej bezpłodności jest pigułka zawierająca syntetyczny estrogen i progesteron - hormony podobne do produkowanych w spoób naturalny przez jajniki.Zmieniają one równowagę hormonalną organizmu, przez co ustaje jajeczkowanie i ciąża staje się niemożliwa. Serię pigułek bierze się przez 21 lub 28 dni z rzędu, krwawienie pojawia się zawsze w ostatnim dniu przyjmowaia pigułek. Pigułki może zapisać tylko lekarz  lub poradnia świadomego macierzyństwa.

Pigułek nie powinny zażywać palaczki i kobiety otyłe. Metoda ta niewskazana jest także przy skłonności do zakrzepów i chorobie serca.

Mini-pigułki

Działanie antykoncecyjne mini-pigułek opiera się wyłacznie na progesteronie.Powodują mniej skutków ubocznych niż pigułki łączone, jednak gdy pigułki łączone całkowicie blokują owulacje, mini-pigułki tylko ją hamują. Oznacza to, żę może dojść do nieregularnych krwawień, a zatem nie jest to metoda, dająca 100% skuteczność przed zajściem w ciąże, dlatego w przypadku podejrzeia zapłodnienia, należy niezwłocznie udać się do ginekologa i wykonać test ciążowy.

Mini pigułki tworzą środowsko niesprzyjające plemnikom zagnieżdzaniu się zapłodnionego jaja. Ten typ pigułki zazwyczaj stosuje się na codzień, bez żadnych przerw. Stanowi alternatywe dla kobiet, nie mogących przyjmować dużych ilości estrogenu.

 Metody naturalne

1) Kalendarzyk małżeński - dzień wystąpienia miesiączki przyjmuje się jako pierwszy, po czym odlicza się cztery dni przed dniem czternastym i cztery po nim jako dni płodne, kiedy to dla uniknięcia ciąży należy postrzymać się od stosunku.

2) Metoda pomiaru cipłoty ciała - polega na prowadzeniu wykresu codziennie mierzonej temperatury ciała. Należy zaobserwować moment , gdy przez trzy dni utrzymuje się nieco podwyższona temperatura ciała. W tym okresie, a także tuż przed nim należy zaniechać stosunku - jest to okres płodności.

3) Obeserwacja śluzu z szyjki macicy - metoda ta wymaga odnotowywania fizjologicznych zmian w wyglądzie wydzieliny z pochwy. W ten sposób można przewidzieć  zbliżanie się owulacji i dni, kiedy stosunek może być niebezpieczny. Wydzielina z pochwy staje się wówczas obfitsza, śliska i przejrzysta. Należy powstrzymać się od stosunku, do momentu, aż stanie się ona z powrotem gęsta i lepka.

Wszystkie te metody (naturalne) są, co oczywiste, niegroźne dla zdrowia, a jedynym skutkiem ubocznym - jest ciąża.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena