Użytkownicy, którzy korzystają na co dzień z Sieci, są do niej tak bardzo przywiązani, że czasem nie wyobrażają sobie odejścia od monitora chociaż na chwilę. W przypadku braku dostępu stają się nerwowi i kłótliwi. Technika i nowoczesne wyjścia dają możliwość korzystania z Internetu w przeróżnych miejscach i z różnych urządzeń – na przykład komórek, laptopów czy netbooków.
Siecioholizm, bo tak zostało nazwane to uzależnienie - staje się tak poważnym zagrożeniem dla zdrowia, że porównuje się go do nałogu narkotykowego czy uzależnienia od alkoholu. Fanatykiem komputerowym może być każdy, począwszy od dzieci i młodzieży - kończąc na dorosłych mężczyznach i kobietach. Panowie zazwyczaj w większym stopniu uzależniają się od komputera - grając w gry komputerowe, oglądając portale społecznościowe czy notoryczne ściąganie filmów. Kobiety także uwielbiają buszować po Internecie. Najczęściej oglądanymi przez panie portalami są apteka internetowa, sklep internetowy, licytacje, fora albo czaty. Panowie szukają w świecie wirtualnym uciechy, a kobiety promocji cenowych i przecen. Nieważne, czy to suplementy diety, czy szósta para butów, istotne jest to, że jest tanio. W taki sposób działa uzależniony siecioholik. Wkraczając w świat internetowy, będąc anonimowym, może zostać kim chce.
Uzależnieni od komputera często nie sypiają nocami, mając uczucie, że wszystko ich omija, zastanawiając się, co może w tej chwili dziać się na forach dyskusyjnych albo w ulubionej grze. Dlatego należy się pilnować, by samemu nie paść ofiarą Sieci. Życie bywa gorzkie i frustrujące, a komputer daje nam możność odpłynięcia w świat wyobraźni, wyzwolenia od problemów. Jednak cena jaką należy zapłacić za ten pozorny spokój jest bardzo wysoka. Niejeden przez Internet stracił pracę, rodzinę i znajomych. Komputer i Internet są dla ludzi, ale z wszystkiego trzeba korzystać z umiarem.