Shopoholizm to uzależnienie od zakupów, choroba XXI wieku. Objawia się tym, że osoba uzależniona nie może oprzeć się pokusie kupowania. Każdy stres, problem – jest „topiony” w wycieczce po hipermarkecie.

Data dodania: 2007-12-09

Wyświetleń: 21315

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Czym jest shopoholizm?

Shopoholizm to uzależnienie od zakupów, choroba XXI wieku. Objawia się tym, że osoba uzależniona nie może oprzeć się pokusie kupowania. Każdy stres, problem – jest „topiony” w wycieczce po hipermarkecie. Kupowanie stanowi formę ucieczki przed codziennymi problemami, smutkami, poczuciem samotności i niedowartościowaniem.

Prawdopodobnie shopoholik nie zdaje sobie sprawy z uzależnienia i swoje wizyty w hipermarkecie nie traktuje jako nałóg.

2. Kogo dotyka shopoholizm?

Ofiarą shopoholizmu są najczęściej osoby o małej wierze w siebie. Nabywanie coraz to nowych dóbr pozwala im poczuć się lepiej. Tak, jakby chciały przekonać innych, że ich stać na dany przedmiot, że mogą pozwolić sobie na jakąś rzecz. Kupowanie to jakby sposób na podwyższenie swojego statusu społecznego, dodanie sobie ważności, władzy, siły, poważania itp. Każdy kolejny przedmiot w koszyku to polepszenie humoru i podniesienie swojej samooceny.

Uzależnienie od zakupów dotyczy zarówno biednych jak i bogatych – jedni i drudzy mogą stać się ofiarą shopoholizmu.

Częściej dotyka kobiety.

3. Po czym poznać, że to już uzależnienie od zakupów?

Każdy z nas ma pewne pragnienia, dążenie do wygody i dostatniego życia. To normalne. Ale też jest to ta sfera, na która wpływają specjaliści od reklamy. A stąd już naprawdę blisko do shopoholizmu. Samo kupowanie nowych przedmiotów nie jest niczym złym, jeśli tylko stać nas na to i zakup jest przemyślany i świadomy. Jednak kupowanie, które ma na celu tylko polepszyć nam na jakiś czas humor – powinno nas zastanowić i skłonić do przemyślenia, czy nie jesteśmy podatni na uzależnienie od zakupów.

Uzależnienie może być tak silne, że wydajemy wszystkie pieniądze, bierzemy kredyty, żeby tylko nabyć kolejny przedmiot podnoszący naszą wartość, polepszający (chociaż na chwilę) humor i dobre samopoczucie.

Jeżeli główną rolą zakupów staje się rozładowanie napięć, negatywnych emocji i polepszenie humoru – można mówic o shopoholiźmie.

4. Jak zwalczyć shopoholizm?

Jeśli stwierdzisz, że uzależnienie od zakupów jest Twoim problemem – rozważ następujące rozwiązania:

a) zrezygnuj z robienia zakupów w sklepach samoobsługowych (poproś kogoś o robienie zakupów, albo kupuj w małych sklepach)

b) rób listę zakupów i kupuj tylko to, co masz zapisane

-----------------------------------------------------
Ciekawy pomysł
-----------------------------------------------------

Zrób mapę hipermarketu :)

Narysuj regały (najlepiej w rzucie z góry) i opisz co jest w każdym rzędzie. Później weź listę zakupów i zaznacz na mapie, w które miejsca musisz iść po dane produkty.

Gdy będziesz już w sklepie - nie rozglądaj się za niczym innym, nie patrz na promocje – idź tylko w miejsca oznaczone na mapce i kupuj tylko to, co masz na liście zakupów.

-----------------------------------------------------


c) rób zakupy przez internet

Czy wiesz, że większość przedmiotów możesz kupić w internecie? :)

Poniżej spisałam listę najciekawszych wg mnie miejsc, gdzie można robić większość zakupów:

- Allegro – więcej niż hipermarket!: www.allegro.pl ;)

Małe, ciekawe sklepy:

- Kraina herbaty
- Księgarnia Mentis
- Sklep z oryginalnymi prezentami
- Sklep dla zakochanych "Kokanie"
- NetKelner - zamów jedzenie przez Internet
- i wiele więcej

Jeśli tylko będziesz chciał znaleźć coś ciekawego – skorzystaj z wyszukiwarek – na pewno większość produktów możesz kupować nie wychodząc z domu i nie narażając się na manipulacje w hipermarketach.

-----------------------------------------------------
Pamiętaj!
-----------------------------------------------------

Przez internet też możesz być manipulowany,
ale łatwiej jest oprzeć się pokusie kupowania.

-----------------------------------------------------


- poznaj, jakie marketingowe sztuczki stosowane są hipermarketach

Najlepiej jest zwalczyć "wroga", poznając go. Polecam książkę "Świadome zakupy", dzięki której poznasz jak łatwo można manipulować nieświadomymi klientami.

- gdybyś chciał skonsultować ze specjalistą, czy jesteś zagrożony shopoholizmem – polecam napisać do konsultantów serwisu Psychorada.pl


W powyższym artykule umieściłam linki partnerskie. Jeśli uczestniczysz w którymś programie partnerskim - możesz je zamienić na swoje. Pozostaw jedynie aktywny link w stopce artykułu
Licencja: Creative Commons
0 Ocena