Ajurweda to coś więcej niż tylko naturalna metoda leczenia. Jest ona zarówno nauką, jak i sztuką odpowiedniego życia, która sprzyja długowieczności i zwiększa potencjał człowieka.

Data dodania: 2012-03-21

Wyświetleń: 2108

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Promowanie zdrowia, jak i uzdrawianie opierają się na przekonaniu, że ciało fizyczne, funkcjonowanie organizmu oraz psychiczna i duchowa konstrukcja człowieka zdeterminowane są przez dosze: wata, pitta oraz kapha – stanowiące naturalne siły o odmiennych cechach i funkcjach. Ciało postrzegane jest jako wypadkowa tych sił i jest manifestacją środowiska zewnętrznego. Chociaż wydaje się, że człowiek istnieje jako odrębna jednostka już od chwili narodzin, w kategoriach energetycznych przez całe swoje życie połączony jest on ze światem, który obdarzył go życiem. Interakcje pomiędzy jednostką a środowiskiem następują dzięki wzajemnym oddziaływaniom fizycznych dosz i właściwościom energetycznym danego środowiska. Nieodpowiednia dieta, indywidualne nawyki, styl życia, tłumione emocje, czynniki związane z klimatem oraz porami roku, jak również różne rodzaje stresu przyczyniają się do zakłócenia delikatnej wewnętrznej równowagi dosz. Naruszenie równowagi tych subtelnych sił wpływa bezpośrednio na agni, doprowadzając do zaburzeń w trawieniu, przyswajaniu oraz wydalaniu różnych substancji zawartych w pożywieniu, ponadto zakłóca naturalny proces wyrażania emocji. Kiedy agni jest słabe, pojawia się niestrawność, a także uczucie dezorientacji.(fragment książki "Ajurweda a uroda" Melanie Sachs)

Zaburzenia trawienia sprawiają, że nawet najczystsze, najbardziej pożywne jedzenie staje się źródłem toksycznych substancji znanych jako ama. Gdy substancja ta powstanie, przedostaje się do krwioobiegu, blokując kanały oraz gromadząc się w miejscach charakteryzujących się najniższym poziomem energii, czyli w miejscach największej podatności ciała na niekorzystne wpływy. Przytępia umysł, sprawiając, że człowiek jest mniej skłonny do podejmowania decyzji sprzyjających zdrowiu i urodzie.

W ajurwedzie promowanie zdrowia, zabiegi upiększające oraz leczenie opierają się na uwolnieniu ciała od amy i przywróceniu dopływu zdrowych substancji odżywczych do komórek ciała, dzięki czemu ama może być całkowicie wydalona, a dosze znowu są w równowadze. Można to osiągnąć stopniowo dzięki przestrzeganiu odpowiedniej diety oraz właściwego stylu życia, a także wzmocnieniu agni. Ponieważ jednak współczesny styl życia jest bardzo chaotyczny, dokonanie wspomnianych zmian stanowi poważne wyzwanie, które wymaga znacznej dyscypliny i cierpliwości. Jeśli zastosujemy tradycyjną ajurwedyjską terapię odmładzającą, możemy szybciej i głębiej się oczyścić, a także prędzej odzyskać równowagę.

Ajurwedyjska kuracja odmładzająca, znana powszechnie jako panća karma, stanowi najstarszy znany we współczesnym świecie system naukowy służący pozbyciu się toksyn z ciała oraz zapewnieniu mu brakujących substancji odżywczych. Już od czasów starożytnych jest powszechnie uważana za jeden z najbardziej kompletnych systemów znanych człowiekowi, pozwalający mu na transformację na wszystkich poziomach. Odmładza całe ciało, zapewniając mu młodzieńczość oraz siłę, a umysłowi pełen spokoju stan otwartości.

Połączenie masażu olejkami, kąpieli parowej całego ciała, a także peelingu z zastosowaniem mąki upiększa skórę, sprawia, że jest miękka i gładka w dotyku oraz odpowiednio elastyczna. Choć niektóre terapie oczyszczające i toniki odmładzające działają wewnątrz ciała, wzmacniają one fundamenty piękna fizycznego, sprzyjając ponadto rozwijaniu siły charakteru.

Ajurwedyjska kuracja odmładzająca może posłużyć albo do odzyskania zdrowia i podkreślenia naturalnego piękna, albo jako etap wstępny leczenia zaburzeń. Tradycyjnie stosuje się ją w ramach profilaktyki, gdy następuje zmiana pór roku; dotyczy to zarówno przesilenia zimowo-wiosennego, jak i przesilenia letnio-jesiennego, zaś jej celem jest oczyszczenie ciała nie tylko z produktów przemiany materii, które nagromadziły się w ciele, lecz także z nadmiaru subtelnych energii lub dosz, co sprzyja zachowaniu zdrowia oraz długowieczności, jak również zrównoważonego piękna w zmiennych warunkach klimatycznych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena