Motywacja jest cechą, o ile można ją tak nazwać, występującą u każdego człowieka, z tym, że ma różne natężenie i w zależności od tego objawia się inaczej.  

Data dodania: 2012-10-12

Wyświetleń: 1322

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Myślę, że wszyscy wiedzą, co oznacza słowo motywacja. Ale dla przypomnienia: Motywacja – to nic innego jak pewien rodzaj gotowości do podjęcia określonego działania, potrzeba stanu psychicznego i fizycznego do wykonania pewnych zachowań. Tak ogólnie można podać definicję motywacji.

Tak naprawdę bardzo wiele w naszym życiu zależy od motywacji i jej siły oddziaływania. Im mamy większą motywację, tym możemy w życiu więcej osiągnąć i tak samo działa to w drugą stronę: mniejsza motywacja - mniejsze wyniki. Wystarczy przypomnieć sobie, ile razy mówiliśmy: później, zaraz, za chwilę, jutro, a tak naprawdę nie wykonywaliśmy tych rzeczy nigdy. I co się wtedy działo? Nasz plan nie został zrealizowany z żadnym skutkiem, a jedyne, co osiągnęliśmy, to jeszcze mniejsze chęci do podejmowania działań.

Motywacja jest wrodzona, lecz można ją ćwiczyć, by była silniejsza. A co za tym idzie, zmuszać się codziennie do różnych rzeczy, nawet najtrudniejszych, by się bardzo mobilizować, a z czasem będziemy te rzeczy, przed którymi mieliśmy opory, wykonywać automatycznie. Oczywiście, są też ludzie, którzy mają bardzo dobrze rozwiniętą motywację – może dzięki szczęściu, przez przypadek, a może sami nieświadomie nad jej rozwinięciem pracowali. Są to ludzie, dla których nie ma rzeczy niemożliwych i co sobie postanowią, to wykonają, niemalże z natychmiastową prędkością.

Jest bardzo wiele sposobów na to, by poprawić swoją motywację. Przede wszystkim, ćwicząc motywację, trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo nie od razu będzie można zobaczyć wyniki, ale codziennie będzie można dostrzec mikrozmianę, a z czasem będzie to markozmiana.

Licencja: Creative Commons